Hogyan legyen egyszerre nyugodt és hatékony a tanulás?

Életünk során hosszú éveket, évtizedeket töltünk tanulással, az iskolapadban vagy otthon.

Forrás: szabadfold.hu2020. 11. 19. 12:15
Ha értjük is az anyagot, jobban megragad Forrás: pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Életünk során hosszú éveket, évtizedeket töltünk tanulással, az iskolapadban vagy otthon. Ahhoz, hogy valóban hatékony és eredményes legyen a tanulás folyamata, fontos, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott légkört teremtsünk magunk körül – írja a Szabad Föld.

Megfelelő bútorok

A könyvek felett görnyedve vagy a számítógép monitorja előtt ülve nagyon sokat számít, hogy milyen széket és asztalt választunk a tanuláshoz. Ha az ülőalkalmatosság háttámlája nem jól támasztja meg a gerincet, vagy a kialakítása miatt megfájdul a derekunk vagy hátunk, az a tanulás végeredményét negatívan befolyásolhatja. Az íróasztal magassága sem elhanyagolható szempont, hiszen ha túl alacsonyan van az ülőmagasságunkhoz viszonyítva, akkor nagyon le kell hajolni, ami szintén nem tesz jót a gerincünknek. A számítógép vagy a táblagépek monitorjának fénye, vibrálása fejfájást és szemfáradtságot okozhat. Használjunk speciális képernyőszűrőt vagy viseljünk szemüveget!

Iktassunk be szünetet

Vizsgára készülve hajlamosak vagyunk elfeledkezni az időről és nem iktatunk be pihenőt. Testünknek és agyunknak is szüksége van óránként 20-25 perc szünetre, ahhoz, hogy újra energiával töltődjünk fel és újult erővel folytathassuk a tanulást. Lehetőleg kerüljük az éjszakába nyúló okulást, mert ha kihagyjuk az éjjeli alvást, kimerültek és fáradtak leszünk a fontos vizsga napján.

Koffein és teljesítményfokozók

Nagyon nagy hibát követünk el, ha túl sok kávét vagy más, koffeint tartalmazó italt vagy ételkiegészítőt fogyasztunk, tanulás közben. 2 csésze kávé még nem túlzás, de ennél nagyobb mennyiséget már ne igyunk. A drogok, teljesítményfokozók használatát pedig teljes mértékben felejtsük el! A szervezet könnyen rászokik ezekre a szerekre és a függőségből nagyon nehéz kigyógyulni. Hosszú távon rombolják az agysejteket is és az egészségünket is tönkretehetik. Együnk többször keveset a magolás ideje alatt, ha lehet minél változatosabban étkezzünk és törekedjünk az egészséges étrendre! Igyunk szénsavmentes ásványvizet, rostos gyümölcslevet!

Ha értjük is az anyagot, jobban megragad
Fotó: pexels

Friss levegő-friss agy

Aki megteheti és ha az időjárás is megengedi, telepedjen ki a szabadba, a friss, tiszta levegőre és ott vesse bele magát a tanulásba! Amennyiben erre nincs lehetőség, szellőztessen minél gyakrabban abban a helyiségben, ahol a tudás elsajátítása folyik.

És lőn világosság!

A megfelelő világítás alapvető jelentőségű a tanulási folyamat közben. Túl sötét helyiségben túlerőltetjük a szemünket, a túlságosan erős, vakító fény károsíthatja a szemünket és a fejünk is megfájdulhat. Az olvasáshoz koncentrált fényű lámpával világítsunk a könyvekre, füzetekre.

Ne magoljunk!

Csak akkor sajátíthatjuk el sikeresen a tananyagot, ha megpróbáljuk megérteni, amit olvasunk! Ne magoljuk be a szavakat, mert akkor hamar elfelejtjük őket. Ha azonban értjük is az anyagot, jobban megragad a fejünkben.

Teremtsünk csendet és nyugalmat!

Ahányan vagyunk, annyiféle tanulási módszert alkalmazunk. Mindenki másra esküszik, mindenkinél más-más mód válik be. Egyben azonban szinte mindenki egyetért: a tanulás csak akkor válhat hatékonnyá, ha csendes, nyugodt környezetet alakítunk ki magunk körül, hogy csak az adott tanulnivalóra koncentrálhassunk. Ez persze nem jelent feltétlenül teljes csendet! Vannak, akik például zenét hallgatva tudnak csak tanulni, mások a csendet igénylik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.