Minél ritkább a bélyeg, annál értékesebb és beszédesebb

A filatélia ma is népszerű hobbinak számít, bár igazi fénykorát az 1960-as, ’70-es években élte.

Forrás: MW2020. 11. 04. 11:16
Fotó: Gáll Richárd-archív / Mediaworks
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Egy gyűjteményt nehéz megítélni a mérete vagy mennyisége alapján. A tartalma, maga a bélyeg értéke és jelentősége sokkal beszédesebb lehet – nyilatkozta a Hajdú-bihari Naplónak Gáll Richárd, a Debreceni Bélyeggyűjtő Kör elnöke, akit már gyermekként magával ragadott ez a különös hobbi, így vált felnőttkorára komoly filatelistává. – Majdnem harminc éve vagyok bélyeg­gyűjtő, fő gyűjtési, kutatási és kiállítási területem a debreceni posta és filatélia története 1752-től. Ilyenformán azt mondhatom, hogy a városban az én gyűjteményem a legjelentősebb – avatott be Richárd, aki az elnöki stafétabotot két évvel ezelőtt dr. Dézsi Zoltántól örökölte meg, aki csaknem negyven évig vezette a helyi szervezetet, és kilencvennégy éves korára tekintettel már csak az adminisztrációban segít.

– A bélyeg elsősorban a postai levélküldemények bérmentesítését szolgálja, hogy a címzettnek kézbesítéskor ne kelljen fizetni. Mai szóhasználattal élve, a feladó a bélyeggel fizeti ki a levél elszállítását és kézbesítését a címzettnek – fejtette ki a Magyar Posta a Naplónak. Arra is kitértek, a bélyeg lehet forgalmi, amely kifejezetten erre a célra készül, és lehet alkalmi, melyet elsősorban a gyűjtők számára bocsát ki a Magyar Posta, de persze mindkettő alkalmas levélfeladásra, és gyűjteni is bármelyiket lehet.

– Mint minden gyűjtés esetében, a bélyegeknél is annál értékesebb egy bélyeg, minél ritkább. Az alkalmi bélyegek sajátossága, hogy limitált példányszámban készülnek, nem utánnyomhatók, azaz csak a kibocsátáskori darabszám áll rendelkezésre – tudhattuk meg.

Fotó: Gáll Richárd-archív / Mediaworks

A Magyar Posta éves kibocsátási program szerint ad ki alkalmi bélyegeket, az éves tervet pedig a posta felügyeletét ellátó minisztérium hagyja jóvá.

Évente nagyjából huszonöt témában harminc-negyven bélyeg, blokk, kisív, elsődlegesen gyűjtői célú bélyeg jelenik meg.

– A kibocsátási programban mindig helyet kapnak jeles évfordulók, hazai és nemzetközi sport- és kulturális események is. Az éves tématerv összeállítása a beérkezett, illetve gyűjtött témák alapján a Témakijelölő Tanácsadó Bizottság közreműködésével, rögzített irányelvek szerint történik. A Magyar Bélyeggyűjtők Országos Szövetségének szervezésében pedig bélyegkiállításokra is ellátogathatnak a gyűjtők és érdeklődők egyaránt.

– Idén szerettünk volna egy kiállítást a 95. évfordulónk alkalmából, azonban a jelenlegi vírushelyzet miatt ezt sajnos a következő évre kell halasztanunk, akkor már remélhetőleg sikerül – tette hozzá Gáll Richárd.

A teljes írást IDE kattintva olvashatják!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.