Óvatosan a közösségi oldalak fitneszsztárjaival!

Legyünk körültekintőek a közösségi oldalakkal, amikor testedzésről és életmódváltásról olvasunk, mert gyakran több kárt okoznak, mint amennyi hasznot termelnek – figyelmeztetnek a szakemberek – írja a csupasport.hu.

Forrás: CSUPASPORT.HU2021. 01. 05. 17:12
Egy komoly fizikum felépítése rengeteg időt, figyelmet és energia ráfordítást igényel, amelyek nem megkerülhető lépcsőfokok Forrás: PEXELS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új év elején sokan tesznek fogadalmat, hogy többet mozognak, de nem árt ügyelni, hogy milyen internetes forrásokat hívunk segítségül, mert jó szándékú elhatározásunkból több kárunk is lehet, mint hasznunk. Éppen ezért érdemes tisztában lennünk, hogyan kezeljük a világmegváltást ígérő Instagram illetve egyéb közösségi oldalakat és a fitneszinfluenszereket.

Egy komoly fizikum felépítése rengeteg időt, figyelmet és energia ráfordítást igényel, amelyek nem megkerülhető lépcsőfokok
Fotó: PEXELS

Bizonyára sokan találkoztunk már a #fitspirationnel, amely a világ legnépszerűbb személyi edzőinek gyűjtőoldala az Instagramon. Az itt fellelhető szakembereknek és fitneszinfluenszereknek egyenként több mint 13 millió rajongójuk van, az oldalt pedig közel 20 millióan követik. A platformot böngészve adódik a kérdés: a táplálkozási tanácsadók és személyi edzők útmutatásai vajon formásan kidolgozott izmokhoz vagy inkább kényszeres testmozgáshoz vezetnek?

Orthorexia nervosa és túledzettség: kéz a kézben

Az utóbbi években került köztudatba az orthorexia nervosa fogalma. Ez egy olyan betegséget takar, amelynek során a tökéletes testalkat elnyerésének reményében az egészséges táplálkozás és a testedzés megszállottjaivá válunk. Ha szabad így fogalmaznunk, a rendellenesség rendkívül alattomos, mivel tüneteit nehéz észrevennünk, és a benne szenvedők túl későn fordulnak szakemberhez – ha egyáltalán eljutnak oda.

Az edzés függőség egyaránt érinti a professzionális sportolókat, modelleket és a civil életben sportolókat is
Fotó: PEXELS

A szakértők úgy vélik, ha nem kezeltetjük időben a rendellenességet, alultápláltak leszünk, és mentális zavarok léphetnek fel. A felépülés ráadásul rendkívül sokáig tarthat, és számtalanszor előfordul, hogy a gyógyuláshoz vezető úton visszaesünk.

Instagram: a „bűnös” közösségi oldal?

Több kutatás is rávilágított a túlzott közösségimédia-használat és az orthorexia kialakulásának összefüggéseire. Egy tanulmány szerint a gyakori Instagram-használók közel fele szenved étkezési zavarban, ami megdöbbentően nagy arány: az oldalt nem vagy ritkábban látogatók körében ez a mutató ugyanis alig éri el az egy százalékot.

A szakemberek szerint különösen veszélyesek az egészséges táplálkozást hirdető Instagram-közösségek, tagjai körében kiugróan nagy az orthorexia nervosában szenvedők aránya. Ez azzal magyarázható, hogy a követők mintaképnek tekintik a neves influenszereket, és a megfelelési kényszertől vezérelve táplálkozásban és testedzésben is „túlteljesítenek”.

Más szakemberek szerint az Instagram olyan vizuális platform, amely kizárólag a szépségről és a testiségről szól, így könnyen eshetünk abba a hibába, hogy mások ideálisnak tűnő testalkatához hasonlítjuk sajátunkat.

Nem csak az elhízás, hanem a túlzott sportolás is egy végletes magatartásforma eredménye, amely nem feltétlen jelent kiegyensúlyozott állapotot
Fotó: PEXELS

A kanadai Jen Brett korábban orthorexia nervosában szenvedett, és csak óriási nehézségek árán gyógyult meg. Követőinek száma az Instagramon megközelíti az egymilliót, s valljuk be, nem ok nélkül: enyhén szólva is hiányos öltözetű képeivel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy fogadjuk el magunkat olyannak, amilyenek vagyunk. Brett felgyógyulása során számos olyan fitneszinfluenszerrel került kapcsolatba az Instagramon, akinek pontosan olyan tünetei voltak, amilyenekkel ő is küzdött. Brettnél ekkor borult ki a bili.

„Elegem van, hogy olyanok akarnak minket a helyes útra terelni, akik semmiben sem különböznek tőlünk. Vajon hogyan lehet így bárkit is rábírni az egészséges életmódra? A fitnesz egyáltalán nem arról szól, hogy mindennap eddzünk és megszállottan számoljuk az elégetett kalóriát. Az Instagramra feltöltött képek valójában nem árulkodnak arról, mi is zajlik pontosan a színfalak mögött, megtévesztő módon csupán tökéletes izmokat és formákat tárnak elénk.”

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.