Meghatározó döntést hozott a magánéletében Szentkirályi Alexandra – videó
Minden információ, amit a hozzátáplálásról tudni érdemes
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az anyatej az élet első hónapjaiban teljes mértékben fedezi a csecsemő energia- és tápanyagszükségletét, az első év második felében a gyerek tápanyagigényének legalább felét, míg a második életévig a szükséglet legfeljebb egyharmadát biztosítja. A magyar szakmai irányelv szerint a hozzátáplálást legkorábban az ötödik hónap elejétől el lehet kezdeni, és legkésőbb a hatodik hónap végéig el kell kezdeni, ami nem zárja ki a hat hónapos korig tartó kizárólagos szoptatást – írja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének összefoglalója alapján az Origó.
A szoptatás az egyik leghatékonyabb módszer a gyerek egészségének és megfelelő fejlődésének biztosítására. Az anyatej ideális táplálék a csecsemő számára. Biztonságos, tiszta és olyan védőanyagokat (ún. antitesteket) tartalmaz, amelyek segítenek megvédeni a babát számos gyakori gyerekkori betegséggel szemben.
Az anyatej az élet első hónapjaiban teljes mértékben fedezi a csecsemő energia- és tápanyagszükségletét, az első év második felében a gyerek tápanyagigényének legalább felét, míg a második életévig a szükséglet legfeljebb egyharmadát biztosítja.
Az anyatejjel táplált gyerekek jobban teljesítenek az intelligenciateszteken, a későbbiekben kevésbé lesznek túlsúlyosak vagy elhízottak, körükben alacsonyabb a cukorbetegség, míg a szoptató nőknél kisebb a mell- és petefészekrák kialakulásának kockázata. Az utóbbiakat figyelembe véve, a csecsemőket öt-hat hónapos korig kizárólag és igény szerint anyatejjel kell táplálni.
Ez alól kivételt képez az aluszékony, nem megfelelő testtömeg-fejlődésű, bizonyos betegségben szenvedő csecsemők táplálása.
Az egészséges baba születését követően a harmadik naptól napi 8-12-szer szopik, az első héten átlagosan napi nyolcszor. Kezdetben 30-40 percig is eltarthat egy-egy szoptatás, azonban a kor előrehaladtával az időtartam csökken (15-20 percre), négy–hat hónapos korban akár öt perc is elég lehet a baba számára. Az éjszakai szoptatás, bár az anyának fárasztó lehet, elősegíti a hosszabb ideig tartó anyatejes táplálás fenntartását és a bővebb tejtermelést.
Tilos a megszületést követően bármikor teát, cukros vizet adni a babának.
Olyan esetekben, ha a gyerek testtömege nem gyarapszik és bizonyítottan nem elegendő a tápanyagbevitele, csecsemőtápszer adása lehet indokolt orvosi javaslat alapján. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF a szoptatást kétéves korig vagy annál tovább javasolja, hiszen figyelemre méltó haszna van az anya és a baba számára is.
Az első falatok
A magyar szakmai irányelv szerint: a hozzátáplálást legkorábban az ötödik hónap elejétől el lehet kezdeni, és legkésőbb a hatodik hónap végéig el kell kezdeni, ami nem zárja ki a hat hónapos korig tartó kizárólagos szoptatást. A hozzátáplálást úgy kell öt-hat hónapos korban elkezdeni, hogy a szoptatás gyakorisága ne csökkenjen a következő hónapokban sem.
A nemzetközi szakirodalomban számos ellentmondás van a hozzátáplálás elkezdésének időzítéséről. A WHO és az UNICEF hat hónapos korig kizárólag anyatejet javasol – ez nemzetközileg érvényes, és főként a fejlődő országokra, azonban a fejletteknél az életkörülmények stb. miatt ez módosul.
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) szerint hat hónapos kor előtt nincs szükség kiegészítő táplálékokra,
de nincs meggyőző bizonyíték sem arra vonatkozóan, hogy a hat hónapos kor előtt megkezdett hozzátáplálás az egészségre káros vagy kedvező hatással bírna (kivétel azok a csecsemők, akiknél magas a vashiány kockázata).
Az Európai Gyermekgasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozástudományi Társaság (ESPGHAN) véleménye szerint legalább négy hónapos korig kizárólag anyatejjel, hat hónapos korig kizárólag, vagy túlnyomórészt anyatejjel szükséges táplálni a csecsemőt. A Francia Élelmiszerügyi, Környezeti és Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (ANSES) arra a következtetésre jutott, hogy négy–hat hónapos kor között javasolt elkezdeni a hozzátáplálást.
A hazai szakmai irányelv javaslata szerint a baba fejlettségéhez, készségeihez és szükségleteihez kell igazítani a hozzátáplálás bevezetését, az előrehaladást az ételek változatosságában, állagában, ízében és mennyiségében.
A hozzátáplálás mellett korlátlan alkalommal folytatható a szoptatás.
A bevezetésre szánt ételek adhatók szoptatás előtt vagy után, az anya és a baba kívánsága szerint. Kezdetben naponta kétszer egy-két kávéskanálnyi táplálékkal kínáljuk a gyermeket, majd fokozatosan emeljük a mennyiséget és bővítsük az ételek változatosságát. Az új ételeket akár 8–15 alkalommal is kínálni kell, mire a csecsemő elfogadja.
Már a kezdettől fogva fontos a makro- és mikrotápanyagok bevitelének megfelelő aránya.
Ahogyan a 6–17 éves gyermekeknél, az OKOSTÁNYÉR® hazai táplálkozás ajánlás iránymutatásai szerint is fontos a különböző élelmiszercsoportok optimális aránya, úgy csecsemőknél az anyatej, zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, húsok, tojás, tej- és tejtermékek, valamint a növényi olajok életkornak megfelelő mennyiségű bevitele javasolt.
Egy-egy szoptatást válthat ki havonta előbb a zöldség/burgonya/hús püré, majd a gabona/tej püré és a gabona/gyümölcs püré. Már a hozzátáplálás kezdetétől törekedni kell minél többfajta, változatos étel adására, hogy a baba szervezete megfelelő mennyiségben, arányban és minőségben megkapja a szükséges energiát és tápanyagokat, valamint minél többféle ízt kóstoljon és kedveljen meg (például zöldségek és gyümölcsök).
A teljes cikket ITT érheti el.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Csúnyán melléfogtak a zöldek, egyre több kárt okoznak a visszahozott rágcsálók
Óráink vannak hátra: az amerikai kormány végre kamerák elé léphet az észlelt ufókkal kapcsolatban
Több migránst kap egy német kisfalu, mint a teljes lakossága
Méreganyag került a diétázók kedvenc élelmiszerébe, Európa több országában is nagy a baj
Magyarország: elfelejtve – egy külföldi földrajzkönyvből kifelejtették hazánkat
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá
Ilic Zoran távozik a Hamburg kézilabdacsapatától
Arne Slot megsemmisítette az újságírót, aki Szalah Instagram-posztjáról kérdezte
Barcelonát is elmosta az ár + videó
Már nem lehet kapni klasszikus Sport szeletet, de nem kell lemondani róla + videó
Dombi Tibort a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya válthatja