A fenti gondolatok gyakorta előkerülnek különféle fejlesztések, terápiák esetén is – a zene gyógyító erejében ráadásul egyre többen komolyan hisznek.
Dr. Kanizsai Melinda orvos, zeneterapeuta, a Mosoly Alapítvány munkatársa a Pécsi Tudományegyetem Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Tanszékén és az Onkolhematológia Osztályon is tart csoportos és egyéni terápiákat.
– A zenét a mindennapokban tudattalanul is alkalmazzuk, amikor zenét hallgatunk. Hol csak saját magunk szórakoztatására, hol azért, mert így jobban mennek a dolgok, amiket épp csinálunk – mondta el lapunknak Kanizsai Melinda. – Zeneterápiáról akkor beszélünk, ha a zenét eszközként alkalmazzuk terápiás céllal, és a folyamatban képzett zeneterapeuta irányítja-alakítja a folyamatot.
A doktornő elmondása alapján a terápiának számos felhasználási területe van, újszülöttkortól egészen az idős korosztályig alkalmazzák kórházi osztályokon, családsegítő központokban, iskolákban és óvodákban, de megtalálható a börtönökben is a börtönpszichiátria részeként. A terápia fő célja lehet a megelőzés, a gyógyítás és a rehabilitáció.
– Ha nincs még kialakult betegség, akkor a megelőzés a cél, az önismeret, önfejlesztés. Ha már van valamilyen kórkép, akkor annak megfelelően a kezelés, a gyógyítás. A harmadik nagy terület a rehabilitáció, amikor már meglévő maradványtünetek, károsodások enyhítése, a folyamat lassítása vagy megállítása a cél – mondta Kanizsai Melinda.
Az eredeti cikket IDE kattintva olvashatják!