Az ízületi betegségeket két csoportba lehet sorolni: beszélünk degeneratív – azaz kopásos – és gyulladásos ízületi bántalmakról. – 85 év felett gyakorlatilag mindenkinek van röntgen által kimutatható eltérése, ami vagy az ízületi részekben kialakult szűkületet vagy csontfelrakódás, csonttüskék megjelenését jelenti. Ezek leggyakrabban a térdet, a csípőt és a gerincet érintik. Gyakori még a kéz- vagy más néven Heberden arthrosis, amikor csomók alakulnak ki a kézízületekben. Ízületi betegségek jellemzően 50 éves kor felett jelentkeznek, a nők körében kétszer gyakoribbak, mint a férfiak között. 75 éves kor körül már a népesség felének van tüneteket is okozó, kimutatható porckopása – mondta a Fejér megyei hírportálnak Pulai Judit, reumatológus, osztályvezető főorvos.
Amiről tehetünk és amiről nem
Az úgynevezett primer arthrosisok esetében, mint amilyen a kézarthrosis is, nem ismert a betegség kialakulásának az oka, valószínűleg öröklött faktorok vagy egyéb genetikai eltérések állnak a háttérben. A másodlagos kopásokat viszont korábbi sérülések, fejlődési rendellenesség vagy egyes betegségek – pl. cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés, alkoholizmus – vagy a túlsúly okozzák. Hajlamosító tényező a nagyobb igénybevétel is, így például a versenytáncosok, a gátfutók vagy más élsportolók biztosan számolhatnak azzal, hogy idősebb korban fellép náluk porckopás.
Étrend, étrend-kiegészítés
A megelőzésben persze szerepet játszik a teljes életmódunk, vagyis, hogy mennyit mozgunk, mennyire erős az izomzatunk, stabilak-e az ízületeink, és persze, hogy mit eszünk.
– Sokféle tanulmány jelent meg ezzel kapcsolatban. Bizonyított, hogy a kurkuma valóban hasznos a térdízületi kopás kezelésére a kiváló gyulladáscsökkentő hatása miatt. Az utóbbi években előtérbe került porcerősítő szerek is hatékonyak. Ezek a porc felépítésében részt vevő glukozaminokat, kondroitinszulfátot, hialuronsavat tartalmaznak, amelyek – kutatások alátámasztják – a megfelelő helyre jutnak, így valóban segítenek. Ugyanakkor szintén bizonyított a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásuk is – mondta a reumatológus. Jó hír, hogy ezek idősebb korban is beépülnek a szervezetbe, bár valószínűleg kisebb mértékben. A szakorvos szerint porcerősítőt akkor érdemes fiatalabb korban kúraszerűen szedni, ha valakinek tünetei vannak, azaz fáj a térde, a csípője, esetleg terhelés után érez fájdalmat. Tünetmentes állapotban, pusztán megelőzési céllal folyamatosan porcerősítőt szedni nem javasolt. Erre tökéletesen megfelel a mediterrán étrend: sok zöldség, gyümölcs, ómega-zsírsavakban gazdag halak, jó minőségű olívaolaj.
Amikor semmi sem segít
Mikor válik a műtét, a térd- vagy csípőprotézis beültetése elkerülhetetlenné? – Sokszor előfordul, hogy a röntgenlelet alapján azt mondanám, a beteget mielőbb meg kell műteni, közben a páciens tünetmentes. És van ez fordítva is – a beteg nagy fájdalmakat él át, miközben a röntgenkép alapján ez nem lenne indokolt. Ha viszont valakinek éjszaka, pihenés közben is van fájdalma, illetve nagyjából 50 méter megtétele is nehézséget okoz a számára, az feltétlen jelzi a műtét szükségességét. Ilyenkor a torna, a porcépítés és a fájdalomcsillapítás már nem megoldás – magyarázta Pulai Judit.
Az örökletesen kialakuló betegségekkel már nehezebb mit kezdeni. Akinek az édesanyja vagy a nagyanyja küzdött a „bogyós” kézzel, annál nagy az esély arra, hogy idővel maga is szembe kell nézzen ezzel a problémával. Amit tehetünk, hogy védjük a kéz ízületeit, amennyire csak lehet – télen kesztyűt hordunk, nem tesszük a kezünket hideg vízbe, esetleg paraffinos pakolást alkalmazunk, ha kicsit fájnak az ízületeink.
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!