Terhelés során figyelhető a szív munkája
Számos olyan szív-ér rendszeri állapot létezik, amelyik csak terhelés során okoz tüneteket. Ilyen esetben hiába végeznek a páciensen nyugalmi EKG-t vagy szívultrahangot, nem derül fény a problémára – éppen a nyugalmi állapot miatt. Ilyen esetben jelent kiváló eszközt a terheléses szívultrahang, amelynek lényege, hogy miközben a páciens egy fekvőkerékpárt teker – vagyis fizikai terhelésnek van kitéve – a szívműködése ultrahanggal vizsgálható.
Ezen vizsgálat hiányában is kivitelezhető a szív terhelése, de ezt csak különböző gyógyszerekkel lehet megoldani.
Nyilvánvaló, hogy a fiziológiás terhelés, vagyis a fekvőkerékpár használata ennél jóval természetesebb, mellékhatásoktól mentes és biztonságos vizsgálat – hangsúlyozza Müller doktor. – Nem véletlen, hogy szakmai ajánlások szerint is a terheléses szívultrahang-vizsgálat a koszorúér-szűkület kimutatásának hatékony, elsődlegesen ajánlott módszere, hiszen a szintén ezt vizsgáló CT-vel szemben nem okoz sugárterhelést sem. Bár bizonyos esetekben, például tüdőbetegség vagy szívizomgyulladás, mellkasi deformitások esetén mégis más módszert kell választanunk.
Milyen esetekben ajánlott a terheléses szívultrahang-vizsgálat?
- Ha a nyugalmi EKG során nem derült ki, mi a tünetek oka és a terheléses EKG-val sem sikerült teljes biztonsággal kizárni a koszorúér-szűkület jelenlétét.
- Ha az elvégzett koszorúér-CT segítségével sem lehet biztosan megítélni egy adott szűkület mértékét, súlyosságát.
- Ha a nyugalmi szívultrahang során fény derült a szívbillentyű-betegségre, bizonyos esetekben szükség lehet terheléses ultrahangvizsgálatra is.
- Ha mellkasi fájdalmat érez a páciens, illetve fizikai terhelésre nehézlégzés vagy fulladás jelentkezik nála.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pixabay