Otthonunkban gondot okozhat a levegőben lévő por, baktériumok, gombák, páratartalom, hőmérséklet, az új bútorokból, illetve frissen festett falakból kipárolgó vegyszerek, vagy akár az emberek által kilélegzett szén-dioxid is. Ha műszerrel mérnénk meg ezeknek a mennyiségét, igencsak meglepődnénk, milyen rossz minőségű levegő az, amiben élünk, alszunk a saját lakásunkban. A Hajdú-Bihar megyei hírportál Kiss Gyöngyi gépészmérnököt, a Debreceni Szakképzési Centrum oktatóját kérdezte.
A szakember szerint a lakásban felgyűlő párakicsapódás, a nedves környezet mindenki ellensége, egyben a penészedés melegágya. – Amikor elkezdődött az energiatakarékos szemléletmód, az emberek elkezdték a lakásukat hőszigetelni. Egy már meglévő lakásnál ez az ajtó, ablak, azaz a fokozott légzárású nyílászárók cseréjével valósult meg. Hamarosan azonban szembetalálkoztak a már látható ellenséggel, a sarkokban megtelepedő penészedéssel – emelte ki Kiss Gyöngyi, hozzátéve, ha továbbgondolták a problémát, a házukat kívülről is leszigetelték, nem gondolva a tető és talaj felé kiáramló hőveszteségre, mellyel hőhidat képeztek. – Ha a teljes lakást le is szigetelték, a tapasztalat szerint jobb esetben csökkentette, de nem szüntette meg a penészedést. Mondjuk ki: ezek a lakások nem szellőznek. Nincs levegőáramlás, és a helyiségekben nem cserélődik a levegő. Új építésű házak esetén mindenképp gondoljunk erre, tervezzünk akár központi szellőzőrendszereket.
Az oktató hangsúlyozta: sokan úgy gondolják, ha rendszeresen kinyitják az ablakokat, azzal megoldják a problémát, ez azonban csak nyáron igaz. – Ilyenkor a meleg miatt sokszor van nyitva az ablak, így a természetes légmozgás nem engedi megtelepedni a gombaspórákat.
„Utólagos megoldásként el kell gondolkodnunk olyan technikai megoldásokon, amelyek kevés bontással telepíthetők, kevés zajjal jár működésük, esztétikusak, és a szellőztetéssel nem veszítünk hőt.”
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!
Borítókép: Mediaworks-archív