Példáulvalóban annyi hatóanyagot tartalmaznak, amennyi az elvárt mennyiség; tartalmaznak-e egyáltalán hatóanyagot vagy talán olyan hatóanyag is van bennük, amely nem is lehetne?
A gyógyszerhamisítás kártékony hatása sajnos sok szereplőt érint.
A betegek körében közvetlen egészségügyi károsodást okozhat.
Ezenfelül anyagi kár is éri az embert, hiszen eredménytelen terápiákra költi a pénzét. Az anyagi kockázat kiterjed az egész egészségügyi ellátórendszere is, hiszen fokozott terhelést és ezáltal többletköltséget is okoznak a gyógyszerhamisítók.
Az elmúlt évtized során komoly fejlesztések történtek az Európai Unióban annak érdekében, hogy a fogyasztókhoz ne juthassanak el hamis gyógyszerkészítmények. Olyan keresletcsökkentő és a kínálati piacot befolyásoló szabályozások indultak el Magyarországon is, amelyek célja, hogy senki se férhessen hozzá hamis gyógyszerhez. A teljes gyógyszerellátási lánc, tehát a gyógyszerkészítmények gyártótól patikáig vezető útjának garantált biztonságosságát többek között annak köszönhetjük, hogy 2019-től biztonsági elemeket helyeztek el a hamisítás szempontjából leginkább veszélyeztetett, receptköteles gyógyszerek dobozain. Ilyen a külső csomagoláson jól látható egyedi azonosító kód és a „dézsmabiztos” lezárás.
Sokak számára jól ismert hang és mozdulat, amikor a patikákban „lecsippantják” a gyógyszereket, és ez esetenként kissé lassíthatja a vásárlás, valamint a tanácsadás folyamatát. A gyógyszert kiadó szakember ilyenkor az egyedi azonosító kódok leolvasásával ellenőrzi minden receptköteles gyógyszer eredetiségét, mielőtt átadná azokat a betegnek. Ez egy végpontól végpontig nyomon követett, online ellenőrző rendszer, amelynek utolsó tagjai, „őrzői” a gyógyszertárak. Így lehetünk biztosak abban, hogy gyógyszertárainkból hamis készítmény nem kerül betegeinkhez, csak igazoltan megbízható minőségű, hatásos és biztonságos gyógyszerek!
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels