Ismerje meg az immunrendszer egyik legfontosabb elemét

A cink az egyik legfontosabb elem, ami biztosítja az immunrendszerünk működését. Milyen folyamatokban vesz részt? Kiknek kell fokozottan figyelnie a cinkbevitelre? Mi történik, ha cinkhiányosak vagyunk? – olvasható a Gyógyzóna cikkében.

Forrás: GYÓGYZÓNA2021. 11. 10. 14:54
Beautiful young woman taking a pill while drinking a glass of water. Illness concept. Fotó: Krakenimages.com - stock.adobe.com
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cink minden élőlény számára nélkülözhetetlen nyomelem. Az idegrendszer, a reproduktív rendszer és az immunrendszer működése szempontjából különösen fontos a szervezet megfelelő cink ellátottsága, amelyet a táplálékkal történő bevitel, a felszívódás, az életkor és a szervezet állapota egyaránt befolyásol. Az emberi szervezetben összesen 2-4 gramm cink található, ugyanakkor a plazmában csak igen kicsi a koncentrációja, ebből eredően nyomelemnek nevezik.

A megfelelő cink bevitelt a kiegyensúlyozott étrend biztosítja, 

a vegetáriánus étrend rosszabb felszívódásra ad lehetőséget a húst tartalmazóhoz képest. A szervezet cinkigénye változó lehet, a növekedési időszakban, terhességben, különböző betegségek esetén a cinkigény magasabb.

Fotó: Pexels

Cink hatása az immunitásra

Az immunrendszer és a cink közötti kapcsolat összetett, mind a veleszületett, mind a szerzett immunitásunkra hatással van, annak finom szabályozásáért felelős – írja a Gyógyzóna.

A cink több mint 300 enzim működéséhez szükséges, 

amelyek másodlagosan is hatással vannak az immunrendszer működésére, emellett befolyásolja a sejtek örökletes genetikai információit közvetítő úgynevezett RNS-molekula stabilitását, valamint a sejtek fiziológiás halálát.

A cink segíti a sejteket

 

A cink fontos szerepet játszik a különböző sejtek szerkezeti integritásában és az általános sejtfunkciókban lényeges enzimek működésében, 

valamint a sejtek közötti jelátvitelt biztosító enzimek esetén. A cink közvetlen módon befolyásolja a fehérvérsejtek termelődését, érését és működését. Hiányában a sejtek szaporodása nem megy végbe, így a fokozott sejtszaporodást mutató szervrendszereink, mint az immunrendszer, a bőr, a reprodukciós rendszerünk működése károsodik.

A cinkhiány problémákhoz vezet

 

Csökkent cinkellátottság esetén romlik az immunrendszerünk tagjainak működése, 

a falósejtek aktivitása, hiányos a kórokozók elpusztítása. Mindezek következtében fertőzésekkel szembeni fogékonyság jelentkezik. Az immunitáshoz kötött funkcióinak tulajdonítható az is, hogy cinkhiány esetén gyakoribb a koraszülés és a vetélés.

A teljes cikk ITT olvasható.

Borítókép: Flickr

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.