A zöldborsó több száz éve az emberi táplálkozás részét képezi, így a világ minden táján fogyasztják. A hüvelyesek családjába tartozik, mint a lencse, a csicseriborsó, a bab vagy a földimogyoró. Szigorúan véve nem is lehetne zöldségnek nevezni, de mégis így tekintünk rá. Mivel a zöldborsó sok összetett szénhidrátot tartalmaz, melyet keményítőnek neveznek, a burgonyával, a kukoricával és a tökökkel együtt keményítőtartalmú zöldségnek van titulálva – olvasható a Gyógyzóna.hu cikkében.
Táplálkozási szempontból kevés különbség van a friss és a fagyasztott borsó között, így a fagyasztott változata is hasznos és költséghatékony alternatíva. A legfontosabb egészségügyi hatásait pedig érdemes szem előtt tartani.
1. Kiváló növényi eredetű fehérjeforrás, tápanyagban és antioxidánsban gazdag
A rendszeres fogyókúrázók – vagy életmódváltók – biztosan jól ismerik a zöldborsót, hiszen kalóriatartalma meglehetősen alacsony, 1/2 csészényi (170 gramm) adag mindössze 62 kalóriát tartalmaz. A kalóriák körülbelül 70 százaléka szénhidrátokból származik, a többit pedig fehérje és kis mennyiségű zsír biztosítja.Ezenkívül a borsó szinte minden szükséges vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, amellett, hogy jelentős mennyiségű rost van benne.Hasznos vegán vasforrás is, amely a vörösvértestek előállításához és az oxigén szállításához szükséges a szervezetben.
2. Javíthatja a vércukorszint szabályozását
Mivel a zöldborsó rostban és fehérjében gazdag, így jótékony hatással lehet a vércukorszint szabályozására is. Ennek az az oka, hogy a rostok lassítják a szénhidrátok felszívódását, ami a vércukorszint lassabb, stabilabb emelkedését segíti elő a kiugrással szemben. Egyes tanulmányok szerint a fehérjében gazdag ételek fogyasztása hasznos lehet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő egyének vércukorszintjének stabilizálásában. Ráadásul alacsony a glikémiás indexe is.