Egy anyaországi és kárpátaljai magyarokból álló társaság már többször kipróbálta a csánban, azaz a hatalmas öntöttvas üstben a fürdést, és azt mondják, már meg sem kottyan a forró víz után mínusz hét fokban csobbanni a jeges patakban.
A procedúra lényege pontosan a hideg-meleg kontrasztban rejlik – olvasható a Híradó.hu cikkében.
Felébreszti és fokozottabb ellenállásra készteti az ember szervezetét a betegségekkel szemben. A hatást a vízbe áztatott gyógynövények növelik.
Gyógynövények hozzáadásával növelik a hatást
Ezek a növények mind itt nőnek a környező hegyekben. Én magam gyűjtöm össze őket. 10-12-félét használok. Az egyik serkenti a szívműködést, a másik javítja a vérkeringést vagy erősíti az immunrendszert. Kinek mire van szüksége, olyan növényekből állítom össze a csokrot, amely együtt ázik a vendégekkel
– magyarázza a csános.
Az ő feladata a tűzrakás és a víz hőmérsékletének a szabályozása is. Ügyelnie kell arra, hogy a vendégek ne főjenek puhára, de a megfelelő 40-45 fok állandó legyen.
Lumsor, magyarul Rónafüred a csánozás őshazája. Az Ungvártól negyven kilométerre fekvő falucska kénhidrogénes vizének gyógyhatását már nagyon régen, még az Osztrák–Magyar Monarchia idején felfedezték. Az első üstök még kicsik voltak – írja a Híradó.hu.
Rónafüreden az évszázados hagyományokhoz csaknem húsz éve tértek vissza. Azóta több turisztikai vállalkozó is telepített üstöket a patak mellé.
Azt mondják, hogy a csánozás egész évben egészséges. Az igazi felfrissülést viszont a téli időszak jelenti.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)