Ünnep pluszkilók nélkül: kilenc trükk, hogy elkerüljük a túlevést

Egy kis odafigyelés és nem kell megfosztani magunkat a finom falatoktól. Segítünk.

Forrás: Diéta és Fitnesz2021. 12. 23. 8:05
Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepek során könnyű felszedni néhány pluszkilót, ha a hagyományos módon és alapanyagokból készítjük az ételeket, és nem tartunk mértéket. Egy kis odafigyeléssel azonban nem kell megfosztani magunkat a finom falatoktól – olvasható a Diétaésfitnesz.hu cikkében.

 

1. KEZDJÜK A NAPOT EGY FINOM REGGELIVEL!

Valószínűleg ez lesz az ünnepek alatt az egyetlen étkezés, amelyet teljes mértékben az ellenőrzésünk alatt tarthatunk. Bár egyesek szeretik elhagyni a reggelit, hogy még többet ebédelhessenek, ezzel valójában rosszat tesznek a szervezetüknek. A reggeli fontos a vércukorszint szabályozásában, segítségével megakadályozhatjuk a napközbeni falásrohamokat.

 

2. EGYÜNK FINOM LEVESEKET!

A családi vacsorát kezdjük egy csésze leves elkortyolgatásával. Ha ugyanis a levessel indítjuk az étkezést, akkor akár húsz százalékkal is csökkenthetjük a főétkezések során elfogyasztott kalória mennyiségét. Karácsonykor is sokféle finom, zsírégető leves kerülhet az asztalra.

 

3. VÁLASSZUNK ROPOGÓS ÉTELEKET!

A legtöbb ünnepi vacsorán főleg párolt, főtt ételeket, püréket szolgálnak fel. Ezeket azonban nem kell rágni, pedig az alapos rágás automatikusan csökkenti az elfogyasztott ételmennyiséget. A „ropogtatás elmélete” szerint az étel elfogyasztása közben keletkező hangok: a rágás, a rágcsálás, a ropogtatás egy fontos visszajelzés, amely az evés élményéhez kapcsolódik. Ha valaki jobban odafigyel erre a hangra, kevesebbet fog enni.

 

4. A ZÖLDSÉG LEGYEN AZ ELSŐ!

Ha köretet választunk, mindig a zöldségekkel kezdjük. Egy tanulmány szerint, ha az egészséges ételek kerülnek először a tányérra, már kevésbé lesz izgalmas a többi szénhidrát- és kalóriabomba.

 

5. A POHÁR MINDIG LEGYEN KÉZNÉL!

A megfelelő hidratálás az ünnepek alatt is nagyon fontos: egyrészt a szervezetnek szüksége van folyadékra, másrészt a rendszeres vízivás segít elkerülni a felesleges evést. (Az emberek többsége ugyanis gyakran rosszul értelmezi a teste jelzéseit, és akkor is eszik, ha csak folyadékra lenne szüksége.) Mindig legyen a kezünk ügyében egy pohár víz, esetleg tea.

 

6. CSEVEGJÜNK ÉTKEZÉS KÖZBEN!

Az étkezés közbeni beszélgetés miatt az evés hosszabb ideig tart, ami segít abban, hogy elkerüljük a túlevést. Az agynak körülbelül húsz percre van szüksége ahhoz, hogy jóllakottság jelzést küldjön, tehát van időnk értelmezni a testünk üzeneteit. Így biztosan kevesebbet fogunk enni, mintha gyorsan, kapkodva fogyasztanánk el a menüt.

 

7. MINDIG AZ ASZTALNÁL EGYÜNK!

Nehéz a családot – főleg a gyerekeket – az ünnepi asztalhoz terelni, de ahhoz, hogy nyugalomban, egymásra figyelve egyen a család, ez elengedhetetlen. Kutatók szerint csak asztalnál ülve figyel az ember igazán a rágásra, akkor hallja meg és tudja megfelelően értelmezni az agy üzenetét arról, hogy jóllakott már.

 

8. NE STRESSZELJÜNK!

Gyerekek, nagyszülők, nagynénik és nagybácsik – ahány ember, annyi igény. Mindenki arra törekszik, hogy a családi ebédek, vacsorák jól sikerüljenek, de nem lehet mindenkinek megfelelni. A nagy stressz ráadásul nem kedvez a diétázóknak sem.

 

9. NYUGODTAN BŰNÖZZÜNK!

Karácsonykor nincs tiltott élelmiszer, csak mértékletesség! Gondoljunk úgy az ünnepre, hogy az ínycsiklandó fűszerekkel készített ételek jótékonyan befolyásolják az emésztőrendszer működését.

 

 A teljes cikk elérhető a Diéta és Fitnesz oldalán.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.