A fogyás segítője, a sportteljesítmény alapja: a megfelelő hidratálás

Nagy Nóra Zsófia dietetikus az edzés előtti és alatti folyadékbevitel fontosságáról ír a CsupaSport cikkében.

Forrás: CSUPASPORT2022. 02. 27. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sportoláskor a megfelelő mennyiségű és összetételű táplálkozás mellett, a szervezet számára szükséges folyadékmennyiség biztosítására is ajánlott figyelni. Minél hosszabb ideig és minél intenzívebben mozgunk, annál fontosabb, hogy a megfelelő típusú folyadékpótlás megtörténjen.

Az emberi test 50-60 %-át víz alkotja. Tekintve, hogy ez a folyadék a szervezetben igen fontos élettani folyamatokban vesz részt, a megfelelő folyadékfelvétel elengedhetetlen a zavartalan működés fenntartásához. Ha sportolunk, a folyadékfelvétel és a folyadékleadás egyensúlyának biztosítása érdekében napi 2-2.5 liter feletti folyadékbevitel javasolt.

Izzadás hatására vizet és elektrolitokat vesztünk, a folyadék- és elektrolitegyensúly pedig kritikus az optimális teljesítmény eléréséhez. A hőmérséklet és a páratartalom növekedésével nő a verejtékezés, így az elektrolit- és folyadékigény is.

A mindennapi folyadékpótlásra legalkalmasabb a jó minőségű víz és az ásványvíz, a natúr – édesítés nélküli – zöld-, fekete-, gyümölcs- és gyógyteák, illetve a gyümölcsökből, zöldségekből készült, hozzáadott cukrot minimális mennyiségben vagy egyáltalán nem tartalmazó italok (rostos levek, turmixok, smoothie-k). Amennyiben testtömegünk megőrzése vagy csökkentése a cél, érdemes a cukor hozzáadásával készült italok fogyasztását csökkenteni, adott esetben teljesen elhagyni.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.