Egy 2022-es tanulmány szerint a terápiás kutyák enyhíteni tudják a sürgősségi osztályon lábadozó betegek szenvedését.
A kutatók megállapították, hogy már egészen kevés, állattal eltöltött idő is pozitív hatással lehet az emberekre, mivel csökkenti a fájdalmat, a szorongást és a depressziót – derül ki a PLOS One című folyóiratban szerdán közzétett tanulmányból.
A felmérésben több mint 200 sürgősségi beteg adatait gyűjtötték össze a kanadai Saskatchewanban található The Royal University Hospital sürgősségi osztályán, amelyet a tanulmány szerint „a régóta működő terápiás kutyaprogramja” miatt választottak erre a célra.
A kutatás során a betegeket – akik várakoztak az osztályon – megkérték, hogy rangsorolják fájdalmukat 1-től 10-es skálán. Ezután a betegeket két csoportra osztották: a kontrollcsoportra, amelyet nem fogadtak terápiás kutyák, és a kezelt csoportra, amely 10 percet tölthetett az ebekkel.
Az a csoport, amelyben a betegek kutyákkal találkozhattak, lényegesen kevesebb fájdalomról számolt be a felmérés után.
„A sürgősségi osztályokon történő terápiás, kutyákkal való együttlét hatásairól alkotott jelenlegi ismereteink meglehetősen korlátozottak. Ezért különösen fontos, hogy ezen a területen további kutatásokat végezzünk” – nyilatkozta az egyik kutató.