Megcsonkított Kossuth-szobor

A rend védelméről szóló törvényjavaslat szükségességét az igazságügyi miniszter a külföldi bolsevista agitációval indokolja, ami idehaza is felütheti a fejét. A szociáldemokraták kifogásolják, hogy nem tarthatnak kongresszust, holott egyik párt sem rendezhet gyűlést. Aradon megrongálják a Kossuth-szobrot. Jugoszláviából négyszáz magyar árva gyereket toloncolnak ki.

2021. 03. 10. 14:41
Arad, 2004. július 29. A 2004. július 8-án készült kép Kossuth Lajos szobráról a református templom mellett. MTI Fotó: Friedmann Endre Fotó: MTI/Friedmann Endre
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éles vita bontakozik ki a nemzetgyűlésben az állami és társadalmi rend védelméről szóló törvényjavaslatról. A Pesti Napló március 10-én azt írja: „Az ellenzék a törvényjavaslatot csaknem a maga egészében támadja, míg a kisgazdapárt különösen a javaslat hatodik szakaszával szemben bizalmatlan.” A lap megkérdi Ferdinandy Gyula előző belügyminiszter véleményét a parlamenti vita előtt, aki arról beszél: „a paragrafus kimondja, hogy öt évig terjedhető börtönnel büntetendő az, aki a fegyveres erő, a csendőrség és rendőrség törvényes rendelkezései ellen izgat. Hogy mi az izgatás, az nincs meghatározva a javaslatban. Mivel az izgatás fogalma nincs meghatározva, maga a rendőrség vagy a csendőrség bírálja el az izgatás fogalmát.”

Nagy figyelem övezi gróf Apponyi Albert beszédét a parlamenti vitában. A képviselő a Magyarország 11-i tudósítása szerint kijelenti: a törvényjavaslatot általánosságban a részletes tárgyalás alapjául elfogadja. Kifejti, annál is kevésbé száll szembe vele, mert „nem csupán nálunk, hanem az egész világon fáradhatatlan aknamunkát végez az a forradalmi irányzat, amelynek rövid ideig tartó diadalát annyira keseregjük mi ebben az országban. […] a közszabadságokat állítsuk helyre, azok élvezetébe a honpolgárokat helyezzük vissza, egyúttal azonban törvénnyel állítsuk fel azokat a korlátokat, amelyek az állam érdekében szükségesek. […] A közszabadságok egyik korlátját abban látnám, hogy sem a sajtóban, sem gyülekezetben nem volna propagálható olyan irányzat, amely egy osztálynak vagy pedig egy közéleti tényezőnek kizárólagos uralmát célozza, mert a köz irányítása az állampolgárok együttesének joga, ha ezt a honpolgárok egy töredéke kizárólag magának vindikálja, akkor erre szabadságot nem adok, mert ez a szabadság nem méltó arra, hogy védelemben részesüljön. Sem a proletárdiktatúrára, sem katonai diktatúrára való törekvést védelemben részesíteni nem lehet.”

Apponyi Albert a sajtószabadság mellett tör lándzsát. „A sajtószabadság hiánya egyenesen a legnagyobb melegágya a tendenciózus vádaknak. Egy szigorú sajtótörvényt én is szükségesnek tartok, különösen eltiltandónak tartom a valótlanságok terjesztését, e tekintetben Deák Ferenc elvét vallom, aki a sajtótörvénybe egyetlen paragrafust óhajtott felvenni, hogy nem szabad hazudni. Ha van sajtótörvényünk, amely a felelősséget szigorúan érvényesíti, akkor nincs jobb megvalósítója a nemzet jó hírnevének, mint a sajtószabadság, mert akkor a külföldi sajtó az ő információit a mi sajtónkból fogja meríteni, amely felelősségre vonható, ha rágalmaz, amelyet a mi törvényeink korlátoznak, holott a sajtószabadság nélkül a terjesztett rágalmazó híradást olyanok gyártják, akiket sem ellenőrizni, sem felelősségre vonni nem lehet.”

Az igazságügyi miniszter a 12-i ülésen válaszol a felvetésekre. Tomcsányi Vilmos Pál a Budapesti Hírlap szerint „hangoztatta, hogy a rendvédelmi javaslatra igenis szükség van. Ezt bizonyítja a bolsevista agitáció külföldön, s tartani kell attól, hogy idehaza is felüti a fejét. De nyomban kijelenti, hogy a felszólalások folytán hajlandó bizonyos módosításokat tenni a javaslaton. […] A jelen törvény általában ama törekvések ellen irányul, amelyek nem legális úton, hanem erőszakosan akarják céljukat elérni. […] a büntetőtörvény csak az alkotmány ellen elkövetett cselekedetről rendelkezik, ez azonban kevés a ma fenyegető veszedelmekkel szemben. […] A javaslat túlmegy a büntető törvénykönyvön, mert az alkotmány védelmén túl védi az állami és társadalmi rendet az erőszakos felforgatók ellen. A javaslat 6. szakaszára, amely az antimilitarizmus ellen irányul, feltétlen szükség van, mert hiszen láttuk, hogy a katasztrófa akkor következett el az országra, amikor a hadsereget szétrobbantották.” A tárcavezető a hamis hírek elleni fellépést is elengedhetetlennek ítéli. „A 7. szakaszt, mely a külföldön terjesztett rágalmak ellen irányul, a miniszter szintén feltétlenül szükségesnek tartja [… ] mert ez a szakasz nemcsak a sajtó útján elkövetett, hanem mindenrendű rágalmazásról szól. A részletes tárgyalás során azonban elő fog terjeszteni egy módosítást, amely a külföldi lapok budapesti tudósítóival folytatott tárgyalás alapján jött létre, s amely szerint csak az a tudósító büntetendő, aki tudva valótlan tényt közöl, amely alkalmas arra, hogy az ország jóhírnevének ártson.”

Kisebb port ver fel, hogy nem engedélyezik a szocialisták kongresszusának megtartását március 13–14-én. Az Ujság 10-én megírja: „Andrejka Károly dr. rendőrfőtanácsos ma telefonon értesítette a szociáldemokrata párt vezetőségét, hogy a bejelentést nem veszi tudomásul, vagyis nem adhatja meg az engedélyt a kongresszus megtartására. Mint értesülünk, a rendőrhatóság a gyülekezési jog korlátozásáról intézkedő paragrafusra való hivatkozással okolta meg elhatározását.” A lap közli a szociáldemokrata párt álláspontját: „A vezetőség nem látja megokoltnak a kongresszus betiltását, mert ugyanakkor a kormány engedélyt adott arra, hogy más politikai meggyőződésű emberek jövő vasárnap gyűlést tarthassanak a Vigadóban.”

Az igazságügyi miniszter a 8 Órai Ujság március 11-i számában cáfolja, hogy politikai oka lenne a döntésnek. Tomcsányi Vilmos Pál elmondja: „A múlt év augusztusában kiadott 6622/1920. számú rendelet értelmében a főkapitány nem is adhatott engedélyt a pártkongresszus megtartására, minthogy ez idő szerint semminemű pártpolitikai gyűlés nem engedélyezhető. A főkapitány végzése nem irányult a szociáldemokrata párt, illetve a munkásság ellen, de nem hozhatott más végzést, minthogy a fennálló szabályok szerint sem a szociáldemokrata pártnak, sem a kisgazda pártnak, sem a keresztény egyesülés pártjának vagy semmiféle más pártnak nyilvános gyűlés megtartására ez idő szerint a főkapitány sem adhat engedélyt. […] A szociáldemokrata szakszervezetek működését és a szakszervezeti gyűléseket ez a rendelkezés nem érinti.” A szocdem vezetés a Társadalmi Egyesületek Szövetségének 13-i gyűlésére utalt, ám ezen nem pártok és politikusaik vettek részt.

Folytatódnak az elszakított országrészeken a magyar emlékművek elleni rombolási akciók. Címoldalon hozza a Pesti Napló 11-én: „Megcsonkították az aradi Kossuth-szobrot”. Mint közlik, „csütörtök virradóra az aradi Kossuth-szobor két hatalmas mellékalakját ledöntötték, és a rabigából szabaduló hőst és a haldokló harcost a porban találta az ébredő város közönsége. A magyarság felháborodása leírhatatlan a barbár merénylet miatt. Még aznap küldöttség kereste fel a prefektust, tőle elégtételt követelve, azonban, mint várni lehetett, a válasz egyáltalában nem ígéri ennek a követelésnek a teljesülését. A prefektus a vállát vonogatva jelentette ki, hogy a szoborcsonkítást – felelőtlen egyének követték el.”

Kossuth Lajos szobra Aradon (Fotó: MTI/Friedmann Endre)

Szintén a Pesti Napló írja meg 12-én: „A szabadkai állami gyermekmenhelyről a szerb hatóságok a napokban négyszáz magyar gyermeket azzal az indokolással utasítottak ki, hogy nekik a gyermekmenhely épületére más célokra sürgős szükségük van. A négyszáz kiutasított magyar árva gyermeket a demarkációs vonalra szállították, ahol a magyar hatóságok átvették őket. A kormány intézkedése értelmében a kis menekülteket a Békés megyei gyermekmenhelyen helyezik el.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.