Hetvenhat aradi diákot ítélnek börtönre a himnusz éneklése miatt

Folytatódik a népi ellenállás az osztrák foglalás ellen Nyugat-Magyarországon. Az antant jegyzéket küld, amely a magyar kormányt presszionálná, hogy lépjen fel a helyiekkel szemben, nem pedig az ausztriait, amely képtelen a neki ítélt országrész átvételére. Belitska Sándor honvédelmi miniszter megerősíti: az antantbizottság felügyelete alatt állnak a kérdéses területek. Aradon koholt vádakkal hetvenhat diákot ítélnek börtönre hazafias megnyilvánulásukért. A trianoni diktátum szerint a magyar borpárlatot nem hívhatják a jövőben cognacnak.

2021. 09. 08. 13:55
Forrás: erdélyinapló.ro
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugat-Magyarországon a patthelyzet változatlan, nemigen látszanak a megoldás körvonalai. A magyar lakosság ellenállása nem lanyhul, Ausztria így nem tudja birtokba venni a vesztes félként is Trianon után neki ajándékozott magyarországi területeket. Szeptember elején gróf Bethlen István Sopronba utazik, hogy személyesen tájékozódjon, amiről a Pesti Hírlap is tudósít 6-án. „A miniszterelnök konstatálja, hogy a magyar hatóságok mindenütt megtették kötelességüket és abban a zónában, amelyet a mi rendfenntartó közegeink tartanak megszállva, nincsenek bandák és az oda nem tartozó elemeket is mind eltávolították. […] Ostenburg őrnagy kíméletlen kézzel tisztította meg Sopron városát és vidékét az idegenektől és nem tett kivételt még olyan emberekkel sem, akiket máskülönben tisztelet szokott környékezni, ahol megjelennek. A magyar hatóságok szigora oly nagy volt, amelyhez hasonlót Ausztriában nem ismernek. Erről különben tanúságot tehetnek az entente-tisztek, akik azóta, hogy Ostenburg csendőrzászlóalja bevonult Kismartonból Sopronba, lojálisan elismerték, hogy a magyar hatóságok korrektül jártak el. Ennek a tudatában mégis állandóan rágalmazzák a magyar hatóságokat és tehetetlen haragjukban kultúrnemzethez nem illő retorzióval élnek szegény magyar tisztviselők ellen, akik nyugodtan ott maradtak helyükön, bízva Schober kancellár ismételt kijelentésében, hogy minden tisztviselő, aki Nyugat-Magyarországon van, nyugodtan a helyén maradhat.”
A kormányfő a MTI-nek kifejti: „A magyar fennhatóság alatt álló területeken a rend tökéletes, ott illetéktelen elemek, pláne bandák, sehol sem tartózkodnak. Az első kiürítési zónát illetőleg a soproni szövetségesközi katonai bizottsággal egyetértőleg az az intézkedés tétetett, hogy a nyugtalanság lecsillapítására és az ott netalán tartózkodó idegen illetőségűek leszerelésére és eltávolítására magyar és entente-tisztek együttesen fognak a helyszínre kiszállni és a célszerűnek látszó intézkedéseket megtenni.”
Az antant még 6-án diplomatikusan homályos jegyzéket küld a magyar kormánynak, amelynek tartalmáról a lapok tájékoztatnak. „Megállapítja, hogy bár a magyar kormány többször kifejezte volt, hogy a trianoni békéből származó kötelezettségeit betartja, a nyugat-magyarországi kérdésben tanúsított magatartása folytán a nagyhatalmak nem kételkedhetnek abban, hogy a magyar kormány Nyugat-Magyarország átadása körül ellenkezést tanúsít. […] A nagykövetek tanácsa tudatában van annak, hogy számos kérdés van még, melyeket a békeszerződés területi rendelkezéseinek végrehajtása után meg kell oldani. Azonban addig, míg a területre vonatkozó rendelkezések teljesen végrehajtva nincsenek, a nagykövetek tanácsa kénytelen tartózkodni attól, hogy a magyar kormány által elébe terjesztett kívánságoknak megvitatásába fogjon. Az egyesült nagyhatalmak azt a reményüket fejezik ki, hogy a magyar kormány, megértve a körülmények súlyos voltát, képes lesz a szükséges eréllyel a szerződés pontos betartására mindenkit kényszeríteni, meggyőződvén arról, hogy nemzetközi kötelezettségeinek szigorú betartása a magyar nemzeti lét egyedüli hathatós biztosítéka.” Utóbbi abszurd kitételről Az Est szerint politikai körök azt mondják: „nemzeti létünknek más biztosítékai is vannak, mint ez”.
A Pesti Hírlap relatív sikerként értékeli az antantjegyzéket. „Ma végre megérkezett az entente-jegyzék, amelyről az osztrákok már napok óta álmodoznak. De nemcsak álmodoztak, hanem tudni vélték, hogy abban ilyen meg olyan szigorú rendszabályok foglaltatnak és rövid lejáratú ultimátum jellegével bír. […] Ezt különben minden józan gondolkodású ember előre látta, hiszen a magyar kormány ismételten kijelentette, hogy semmi köze sincs azokhoz az eseményekhez, amelyek az osztrák területen történnek. […] Vas vármegye lakosságának sikerült több helység megszállása után az osztrák csendőrséget kiverni az egész megyéből. A Schober-kormány a kirchschlagi események miatt állítólag éleshangú jegyzéket készül küldeni a magyar kormánynak. Vajon mit fog erre válaszolni kormányunk? Bizonyára azt, hogy nagyon furcsállja, hogy Ausztria, ha rendet akar, hozzánk fordul.”
A kirchschlagi eseményekbe a Pesti Napló nyújt betekintést 7-én, s közli, hogy az osztrák sajtó éles támadásainak semmi alapja nincs. Az ugyanis „arról beszél, hogy a harcban nemzeti hadseregbeli csapatok vettek részt és magyar részről mintegy 2500 ember vonult fel Kirchschlag ellen. A magyar kormány ismételten kijelentette már, hogy a kiürített első zónában sem magyar katonaság, sem csendőrség, sem vámőrség nincs, s ez onnan tökéletesen kivonatott.” 2500 főnyi magyar sorkatonaságról beszélnek, „holott a magyar határon álló haderő létszáma együttvéve sem tesz ki annyit”. Mint írják, a magyar kormány a soproni szövetségközi bizottságtól sürgős kivizsgálást kért. Ennek eredménye: az „entente részéről megállapítást nyert, hogy a felkelők Kirchschlagnál tényleg átlépték a határt és harcba elegyedtek az ott álló két Reichswehr-századdal, a felkelők azonban mind polgári ruhában voltak, semmiféle alakulatot vagy katonai ruhába öltözött egyéneket ott nem láttak, noha a felkelők viselkedése katonaviselt emberekre vallott.”
Belitska Sándor honvédelmi miniszter interjút ad az Est Europe-nak, amit szemléz a Magyarország is 7-én. Kijelenti: „a nemzeti hadsereg összes alakulatai a trianoni békeszerződés értelmében már augusztus 28-án minden incidens nélkül kiürítették az Ausztriának átadandó területet és szabályszerűen az antant által megállapított demarkációs vonalra vonultak vissza. Ezen idő óta a kérdéses területek állandóan az antantbizottság felügyelete és ellenőrzése alatt állanak. Ez a bizottság soha nem észlelte vagy nem állapította meg a legcsekélyebb jelét sem annak, mintha a nemzeti hadsereg kötelékébe tartozó egyének a legcsekélyebb módon is részt vettek volna a lakosságnak az osztrákokkal szemben tanúsított ellenállásában.” Így éppen az antant bizottságának a megállapításával cáfolja az antantjegyzéknek azon érthetetlen megjegyzését, miszerint a „kormány az átadás körül ellenkezést tanúsít”.

A fényképeken Belitska Sándor honvédelmi miniszter             Fotó: Wikipédia, a borítókép Erdélyi Napló


Hatalmas felháborodás kíséri annak a román állam elleni összeesküvéssel vádolt 79, szinte kivétel nélkül 17-18 éves aradi diáknak a perét, amely Nagyszebenben zajlik. Az Est 7-én azt írja: „A vád koholt, a fiúkat aradi detektívek csalták tőrbe és a beismerő vallomást Temesváron korbácsolták ki belőlük.” Az Ifjú Magyarok Egyesülete tagjai ellen az a vád, hogy Erdélyt fel akarták szabadítani, illetve az aradi 13 vértanú szobrát megkoszorúzták, s október 6-án a gyászmisén elénekelték a magyar himnuszt. Tizedikén arról adnak hírt, hogy csak három diákot mentett fel a bíróság, a többieket két évtől 10 napig terjedő fogházbüntetésre ítélték. Beszámolnak róla: „A szülők továbbra is érdekközösségben maradnak azokkal, akiket súlyosan érintett az ítélet. Abban is megállapodtak, hogy az elmarasztalt diákokat közösen élelmezik és az ítélet ellen a semmítőszéknél keresnek orvoslást.”
Az Est közli 11-én: „A magyar szesz- és likőrgyártók körében nagy izgalmat kelt néhány hét óta egy rendelkezés, melyre a trianoni békeszerződés sűrűjében akadtak rá. Nem kevesebbről van szó, mint hogy a győztes államok megtiltják Magyarországnak, hogy cognacnak nevezze a magyar borpárlatot.” Emiatt már kitűzték a pályázatot a cognac „jó magyar nevére”. Kiderül, hogy a tiltás itt nem áll meg. „A trianoni szerződés 210. paragrafusa azonban nemcsak a cognacra vonatkozik. E paragrafus értelmében szigorúan tilos például a magyar pezsgőt champagne-inak nevezni. Hogy a trianoni békének ez a rendelkezése mily komikus képtelenség, az abból is kitűnik, hogy szigorúan alkalmazva a szerződést, tilos lenne például a magyar felvágott kolbászt parizernek nevezni.”

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.