Revolveres fenyegetés a Házban

Az ellenségeskedés annyira elhatalmasodik a nemzetgyűlésben, hogy Beniczky Ödön volt belügyminiszter revolvert ránt, a kormánypártiakat fenyegetve. A miniszterelnök ismerteti az általános egyenlő választójogra épülő javaslatát, amely szerint választójoga lesz minden 24 éves, írni-olvasni tudó férfinak, és rendelkezik a nők választójogának bevezetéséről is. A belügyminiszter bejelenti, hogy a választások júliusban lesznek. Erdélyben megalakul a Magyar Néppárt, programjában fellépve a román sovinizmus ellen.

2022. 01. 23. 20:13
Gaál Gaszton Forrás: Wikipédia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mindennapi botrányos jelenetek zajlanak le az Országházban. Az indulatok annyira elfajulnak a Ház plenáris ülésén, hogy egy ellenzéki képviselő, Beniczky Ödön volt belügyminiszter revolvert ránt, és közvetlen közelről fenyegeti kormánypárti képviselőtársait. Az ügy hatalmas felháborodást kelt és nagy publicitást kap. A Pesti Hírlap 21-én Revolver a Házban címmel számol be a skandalumról s a napról, amely nem úgy indult, hogy bármi rendkívüli történik majd a parlamenti ülésteremben. „A nemzetgyűlés mai tanácskozása csöndes, aluszékony hangulatban kezdődött. […] A jegyzők megkezdték a jelenlevő képviselők megszámlálását, ugyanekkor a folyosón, a büfében, a Ház többi helyiségében megszólaltak a csengők, és beszólították a képviselőket az ülésterembe.” Ezután azonban az ellenzéki Szilágyi Lajos felszólalásával felforrósította az indulatokat. „Rögtön éles támadás hangján provokálta a kormányt és a »kormány mögött álló mellékkormányt«. A hangulat kezdett paprikássá válni: nem telt bele egy fél óra, és Szilágyi Lajos megkapta az első elnöki rendreutasítást. »A várpalota illegitim abszolutizmusa« — ez a kifejezés adott okot az elnöki fegyelmi jog gyakorlására. A beszéd további folyamán egyre nyugtalanabbul morajlott az ülésterem, szabad királyválasztók és legitimisták szóharca közbeszólásokkal tarkította a beszédet, s maga a beszéd is fokozódó hevességgel mennydörgött. Királypuccs, politikai üldözés, telefoncenzúra, sajtószabadság, katonai diktatúra, Albrecht főherceg trónra juttatása, ezek voltak vezérlő motívumai a metsző, diszkant hangon elsüvített támadásoknak.” Miután a képviselő másodszor is Horthy Miklós kormányzóra tesz megjegyzést, másodszor is rendre inti a házelnök, majd kettévágja egy hosszú körmondatát, berekesztve az ülést. A délutáni ülésen aztán kirobban a botrány, „amelyikhez hasonló még ennek a viharvert és sokat próbált nemzetgyűlésnek a krónikájából is hiányzik”. Szilágyi ugyanis ismét a kormányzót szidalmazza, mondván, „az ideiglenes államfő nem respektálta a nemzetgyűlés többségének jogait”. A hangzavarban aztán az elnöklő Bottlik József hosszas csengőrázás után közli: „Miután a képviselő úr már két ízben megszegte a rendelkezést, hogy a kormányzó személyét ne vonja a vitába, a szót tőle megvonom.” Ezt követően az ellenzéki képviselők felugrálnak a helyükről, s az elnök ellen fordulnak, Szilágyit pedig arra biztatják, hogy beszéljen csak tovább, a hangzavarban a házelnök hiába rázza a csengőjét, négy-öt ember áll fel egyszerre, s „kezek nyúltak az elnök felé”.

„– A törvény értelmében a kormányzót vád alá lehet helyezni! – rikolt ki a lármából emberfeletti megerőltetéssel Szilágyi hangja. Beniczky kirohan az ülésterem közepére, öklével rácsap az ott heverő indítványkönyvre: – Igenis! Beírhatom ide a vád alá helyezési indítványt! Hát ezt sem respektálják? Az ülést felfüggesztik, majd miután sűrű ökölrázások közepette lecsizmásozza a kisgazdákat egy képviselő, még magasabbra csapnak az indulatok és fokozódik a hangorkán. Gaál Gaszton nemzetgyűlési elnök a baloldali padokhoz rohan, s azt kiabálja: »Szégyelljétek magatokat! A csizmásoktól tanulhatnátok! Ti nadrágos emberek vagytok és nem tudtok rendet tartani!«” A Pesti Napló a következő példátlan eseménysort úgy írja le, hogy Gaál Gaszton azt is mondja: „Úriemberek ilyet nem tesznek.” Az egykori belügyminiszter, a Károlyi-kormány alatt is kormánybiztosi posztot kapó „Beniczky Ödön ekkor felugrik a helyéről, izgatottan lép oda Gaál Gasztonhoz, és ezt mondja neki: – Igenis, tiltakozom a jogtalanság ellen, vagyok olyan úriember, mint ti! Beniczky közelebb megy Gaálhoz, majdnem ölre mennek, s Gömbös Gyula is odarohan a dulakodók közé. Úgy látják, hogy Gömbös a hátsó zsebe felé nyúl, mire a következő pillanatban „már Beniczky Ödön is hátsó zsebéhez kapott és előrántotta revolverét. Izgalmas, drámai pillanat volt ez. A kritikus momentumban Borbély Maczky Emil odaugrott Beniczkyhez és lefogta kezét, melyben a fegyvert tartotta.”

Gaál Gaszton. Fotó: Wikipédia

Az Ujság 22-én közli a hírt az előző napi események folyományaképpen: „Beniczky Ödön és Gaál Gaszton ma vívták meg a kardpárbajt a Rákosi-féle vívóteremben. Gaál Gaszton mindjárt az első percekben a jobb csuklója felett néhány centiméter zúzott sérülést kapott. Erre az orvosok megállapították a harcképtelenséget. A felek kibékültek.”

A 8 Órai Ujság 22-én értékeli a parlamenti incidenst. „Hagyjuk abba a képmutatást és vonjuk le minden következtetését balkáni mivoltunknak. Ez már így van és még sokáig így lesz, amióta a békeszerződés kegyetlensége és belső politikánk általános elfajultsága a Balkán kültelki nívójára süllyesztett bennünket. Eddigelé csupán riportokból ismertük a rémregényes politika ponyva-egzotikumát. Most aztán magunk is megéljük. Különben is a revolverbotrányt menti az effektus. Amit politikusok a »Csülökre, magyar!« hangulat tökrészegségében követnek el, sokkal inkább menthető, mint amit tökjózanul csinálnak. A közvéleménynek sokkal inkább fájhat – mert ártalmasabb volt – a nemzetgyűlés kétesztendős munkásságának meddősége, mint a parlamentbe transzponált csárdai duhajkodás.”

Bethlen István ismerteti választójogi terveit a kisgazdapárt vezetésével, amiről a 8 Órai Ujság 17-én számol be. Az általános egyenlő választójogra épülő javaslat szerint „aktív választójoga lesz minden 24 éves férfinek, aki magyar állampolgár, írni-olvasni tud és egy bizonyos idő óta egy helyben lakik. Külön intézkedik a javaslat a passzív választójogról, és eszerint minden harmincéves választópolgár választható lesz.” A tervezet a női választójog terén korlátozásokat tartalmaz. „A javaslat nem ad minden nőnek választójogot, de választójoga lesz minden 24 éves nőnek, aki a) önálló keresettel bír; b) főiskolai végzettsége van; c) háromgyermekes családanya; d) állami tisztviselő felesége.” A lap beszámol arról is, hogy a miniszterelnök újra tárgyal a pártokkal az egységes párt létrehozataláról. „Az egységes párt kilátásai e pillanatban igen kedvezőek, s a tájékozódó tárgyalások, amelyeket a miniszterelnök eziránt újabban folytatott, azt mutatják, hogy az egységes párt igen hamar megvalósulhat.” Elkötelezett a kabinet a választójog újraszabályozását illetően is. „A kormány a választójogi javaslatot sürgősen le akarja tárgyaltatni a nemzetgyűlésben. Ha kell, nemcsak 8 órás, hanem 16 órás üléseket fog tartani a nemzetgyűlés, hogy a javaslat elkészülhessen.”

A belügyminiszter fogadja az ellenzék vezetőit az Országházban, amiről 22-én adnak hírt a napilapok. Vázsonyi Vilmos megkérdi tőle, hogy mikor írják össze a választásra jogosultakat, s mikor akarják megtartani a választásokat. „Klebelsberg Kuno gróf belügyminiszter kijelentette, hogy az összeírást júniusig elvégzik és a választások július közepén megtörténhetnek.”

Erdélyben megalakul a Magyar Néppárt, amiről Az Est 21-én tudósít. A kolozsvári gyűlés megnyitó beszédében Paál Árpád hangsúlyozza: „Az egész erdélyi magyarság egyetért abban, hogy cselekedni kell. A magyarságnak nagy életösztöne nem hagyja a magyarság igazát, a magyarságnak az élethez joga van.” Kós Károly tíz pontból álló programot terjeszt elő, amelyben többek között az szerepel: „Kívánjuk Erdély védelmét az erőszakos és soviniszta román centrális törekvések ellen, amelyek Erdély fejlődését megakadályozzák, sőt visszavetik. Kívánjuk és akarjuk, hogy Erdély az erdélyi nemzetiségeké legyen.” Továbbá: „Kívánjuk a teljes vallásszabadság és vallásegyenlőség törvénybeiktatását.” Kívánják ezenkívül „az alkotmányban, a békeszerződésben és az államtörvényekben biztosított egyéni és közszabadságok jogainak szabad gyakorlását meggátló összes intézkedések és kivételes rendeletek visszavonását […] A lakásrekvirálások és zaklatások megszüntetését. A család szentségének, sérthetetlenségének biztosítását, valamint az erdélyi birtokreform revízióját abban a tekintetben, hogy annak végrehajtásánál a soviniszta gyűlölködés kizárassék, és egyenlő és igazságos legyen és minden állampolgárt egyenlő elbánásban részesítsen, tisztán a szociális igazság érvényesítésével.”

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.