A hazát nem kard, hanem a kultúra szerezheti vissza

Fel kell fegyverezni a magyar nemzet széles rétegeit gazdasági szakismeretekkel – mondja az új kultuszminiszter, Klebelsberg Kunó. Horthy Miklós nemzetgyűlési megnyitójában kijelenti: az erőknek az egyesítését kell elérni, ami előfeltétele a gazdasági föllendülésnek, a nemzet újjáéledésének. Chorin Ferenc, a gyáriparosok országos szövetségének elnöke szerint békés nyugalmat kell teremteni, mindent ki kell irtani a közéletből, ami e folyamatot gátolja, s akkor biztos az ország felemelkedése. Bethlen István a szociáldemokrácia ideáljainak teljes csődjét látja, ahol azok megvalósítását megkísérelték.

2022. 06. 26. 20:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar társadalom várakozásokkal tekint gróf Klebelsberg Kunó kultuszminisztersége elé. Az új tárcavezető bemutatkozásáról a minisztérium tisztviselőkarának körében több lap is kiemelt helyen számol be. A június 20-i Magyarország szerint az államtitkári üdvözlőbeszédre válaszul arról beszél: „Jól mondta szónokotok, hogy hazajöttem. Ma, amikor ennek a háznak a küszöbét átléptem, az az érzés hatotta át a lelkemet, mintha valaki hosszú vándorlásáról visszatér a szülői házba. Hogyha itt végignézek a baráti arcokon, termékeny munkában átélt napok emléke támad fel bennem.” Utal rá, hogy a trianoni békediktátum előtt még más lehetőségek álltak rendelkezésre. „Terveztünk intézkedéseket Kolozsvárra, Pozsonyra, Kassára vonatkozólag, ezeket a terveket pihenni kell hagynunk, de azért egy magyar ember tett- és munkaerejét ne ölje meg a honfibú. A magyar hazát ma nem a kard, hanem csak a kultúra szerezheti vissza és mentheti meg. Ezért nehezedik rám óriási felelősség súlya. […] Nekem az az érzésem, hogy nekünk sok tekintetben vissza kell térni Trefort Ágoston és Wlassics Gyula szelleméhez. Vissza kell térni a tudománypolitika folytonosságához, mert ha a néptanító idegen kultúrát visz a faluba, az az idegen kultúra és idegen tudományosság commis voyageurje (utazó ügynöke – a szerző) lesz. Mi nem akarhatjuk ezt. Nekünk azt kell kívánnunk, hogy a magyar agyból kitermelt magyar kultúra és tudományosság alapján neveljük az ifjúságunkat.” A miniszter a gyakorlati képzést tartja a legfontosabbnak, s három terület prioritását jelöli meg. „Az egyik az orvosképzés. A korteskedés idején láttam egy plakátot, mely így kezdődött: »Ha azt akarjátok, hogy drágább legyen az emberélet«, akkor törődjetek az orvosképzéssel […] Fokozni kell a technikai műveltséget és a közgazdasági képesítést. A klinika, technika, közgazdasági egyetem tehát különös gondoskodásom tárgya.” Mindig csodálkozott azon a törekvésen, amely a humán gimnáziumokat leépítené. Szerinte újra kell építeni a humán gimnáziumokat, s reálgimnáziumokat, reáliskolákat kell felállítani. „Térjünk vissza ahhoz az igazsághoz, hogy görög és latin kultúra nélkül nincs jó iskola.” Kijelenti: „a magyar nemzet legnagyobb problémája a megélhetés kérdése. Minden lénynek, amely élni akar, alkalmazkodnia kell az élet követelményeihez. Fel kell fegyverezni a magyar nemzet széles rétegeit gazdasági szakismeretekkel. Ezt a gondolatot szakirányú oktatás révén be kell vinni a népiskolába, fejleszteni kell a középiskolákban, legvégső fokon pedig a közgazdasági egyetemen.” Úgy véli, akkor jó egy országnak, ha nincs külön valláspolitikája, hanem hagyja érvényesülni az egyházakat. „A legmesszebbmenően támogatni fogom a felekezetek minden vallásos törekvését és azt, ami a vallásos érzés ápolására vezet, de szemben találja magát mindenki magát velem, aki a vallásosság megbontására törekszik.” 

A nemzetgyűlést ünnepélyes keretek között, a kivételes alkalomhoz illően az országházi kupolacsarnokban Horthy Miklós kormányzó nyitja meg június 20-án a diplomáciai kar és a külföldi sajtó részvételével, a lapok pedig leközlik a beszéd teljes szövegét. „Bizalommal és örömmel üdvözlöm a második nemzetgyűlés tagjait. Nehéz időkben, gondterhes küzdelmek között kell folytatniok az ország újjáépítésének nagy munkáját. Magyarország első nemzetgyűlése megállította hazánkat a pusztulás útján. Kétévi működéséhez fűződik több olyan alkotás, amelyek az ország válságos helyzetében további életének föltételeit teremtették meg.” A jelenlegi képviselőkre vár azonban „az a nagy munka, hogy előmozdítsák a nemzet haladását ezeréves alkotmányának folytonossága felé és hogy gondoskodjanak az ország súlyos gazdasági helyzetének orvoslásáról.” Ehhez azonban rend, nyugalom és a lelkek egyensúlya szükséges. „Ennek helyreállítása lesz a kormány egyik legfőbb feladata, mert csak így lehet megteremteni az erőknek azt az egyesítését, ami előföltétele a gazdasági föllendülésnek, a nemzeti művelődés haladásának és általában a nemzet újjáéledésének. Ezzel együtt kell haladnia egyúttal a szabadságjogok mind teljesebb helyreállításának és kiépítésének. Ahhoz azonban, hogy ezek a célok megvalósuljanak, mindnyájunk közreműködésére van szükség.” A kormányzó külpolitikai kapcsolatainkra is kitér: „reményét látjuk annak, hogy a nagyhatalmak részéről megértéssel, tárgyilagos jóindulattal fogunk találkozni mindazon kérdések rendezését illetőleg, amelyek mint a trianoni békeszerződés folyományai még megoldásra várnak. A kormány feladata lesz a tartós és állandó béke biztosítása és a nemzetközi viszonylatokban, különösen pedig a szomszédos államokkal gazdasági téren a szükséges megegyezések létesítése avégből, hogy a forgalom korlátozásainak megszüntetésével a világgazdaságba ismét bekapcsolódhassunk.” 

A megalakulásának huszadik évfordulóját ünneplő Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége évi rendes közgyűlését tartja, amelyen a testület elnökét, Chorin Ferencet is köszöntik nyolcvanadik születésnapja alkalmából. A 8 Órai Ujság június 20-án tudósít az eseményről, amelyen a „gyűlésterem zsúfolásig megtelt tagokkal és vendégekkel.” Az elnök beszédében rámutat: „Európától semmit sem várhatunk, csak saját erőnkre vagyunk utalva. Ennek ellenére a lemondás és a csüggedés a legszerencsétlenebb politika volna. Rendületlen hittel nézünk a jövő elé, mert csak az a nemzet halhat meg, amely önmagáról lemond. Magyarország feladata ma erejét megfeszíteni, dolgozni és termelni, a létező visszásságokat kiküszöbölni. Békés nyugalmat kell teremteni a határokon belül, mindent ki kell irtani a közéletből, ami e folyamatot gátolja. Ha ezt tesszük, Magyarország felemelkedése bizonyos.” A Pesti Hírlap beszámolója szerint azt is mondja: „Azok a remények, hogy a nagyhatalmak a békekötés durva igazságtalanságait idővel enyhíteni fogják, nem váltak be. […] a győztes nagyhatalmak még mindig nem látták be azt, hogy a mai állapotok fönntartása mellett a nyugalom helyre nem állhat. Szinte gúnynak hangzik Lloyd George ama kijelentése: »Legyen végre béke Európában!« Hát hogyan nyugodjanak meg a kedélyek Magyarországon, melynek vérei közül csaknem négymilliót szolgáltatott ki idegen államoknak a trianoni béke, amelyet megfosztottak azoktól az erőforrásoktól, amelyeket részint a természet, részint saját erőnk és igyekezetünk alkotott?” Az esti banketten az elnök köszöntőjében a kormányfő törekvéseit méltatja, s „üdvözölte azt a programpontját, hogy biztosítani óhajtja az intelligencia vezető szerepét, biztosítani akarja a rendet és hirdeti a munka szükségességét.” Úgy fogalmaz: „Itt az utolsó óra, amikor egyetértéssel kell hozzáfognunk az ország felépítéséhez.” 

                                           Chorin Ferenc   Fotó: mek.oszk.hu

 

Gróf Bethlen István válaszbeszédében Chorin Ferencről azt mondja: „egész egyéniségét belevitte az általa alapított szövetségbe. A nemzet gazdasági függetlenítésére törekedett, mintha csak előre látta volna azt a helyzetet, amikor tisztán saját erőnkre leszünk utalva.” A fejlesztések sokszínűségét emeli ki. „Egy nemzetnek sem lehet az a hivatása, hogy egyoldalúan csak a mezőgazdasággal foglalkozzék, hanem rá kell térnie saját kultúrájának fejlesztése és fokozása érdekében az ipari és kereskedelmi foglalkozásra egyaránt.” 

A szociáldemokraták előretöréséről, parlamentbe jutásáról is megemlékezik a miniszterelnök. „Sokan a mai időkben sötét felhők felvonulását vélik látni a horizonton a szociáldemokrácia térfoglalása következtében. Én nem ijedek meg, ha látom Magyarországon a szociáldemokrácia térfoglalását. Mert igaz ugyan, hogy a szociáldemokrácia a forradalomtól meglátogatott országban nagy teret nyert, de evvel a térnyeréssel szemben látom a szociáldemokrácia ideáljainak teljes csődjét ottan, ahol azok megvalósítását megkísérelték.” A polgári társadalom viszont arra mutathat rá: „itt nálunk is, de elsősorban Oroszországban, ahol a szociáldemokrácia végcélja, a kommunizmus megkíséreltetett, az nem az emberiség haladásának és fejlődésének volt egy foka, hanem ellenkezőleg, a civilizációnak, s a kultúrának a lerombolását, sőt azon munkástársadalom érdekeinek is teljes megsemmisülését vonta maga után, amely ezen ideálokat zászlajára írta.” Azt hiszi és reméli, hogy főként a munkások gazdasági és szociális érdekeiért fognak küzdeni. Ha viszont „újból a hatalmi kérdések előtérbe tolásával kívánnának érvényesülni, […] akkor egy egységes polgári társadalmat fognak magukkal szemben találni. Mert a forradalmak megtanítottak ― és meg kell hogy tanítsanak  ―, hogy ezt az országot ilyen könnyelmű jelszavakkal széjjelrombolni és ellenségeinknek zsákmányul odadobni nem engedjük. (Élénk helyeslés.) 

A Pesti Hírlap június 20-i parlamenti riportjában azt írja: „A szocialistákat mindenki türelmetlenül várja, az a néhány munkás is, aki eljött megnézni őket és a karzaton lesi a törvényhozó testületbe való bevonulásukat, s azok is, kik a múltban legélesebben álltak velük szemben.  […] a baloldali kisajtón egymás után, Peidllel az élükön bevonulnak a nemzetközi szociáldemokraták, tüntető együttesben, fekete ruhában. […] ― Nini ― szól egy fiatalember ―, mindegyiknek piros szegfűje van. Csakugyan, a szociáldemokraták gomblyukában messzire virító, élénkvörös szegfű pompázik. Amint leülnek a szélső baloldalon ― oda, ahol valaha Károlyi Mihály és hívei foglaltak helyet ― a padok fölött, a gomblyukakban kis piros kert mozog. ― Nem piros szegfű az ― mondja egy mellette ülő öreg magyar. ― A szegfű, míg a virágágyban van, piros. Ha letépjük és leánynak adjuk, akkor is piros. De ha gomblyukunkba tűzzük és elmegyünk vele a parlamentbe, akkor ― vörös.” 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.