Sürgetjük a Népszövetségnél a magyar kisebbségek védelmét

Minden magyar kultúrembernek a polgári egyenlőség alapján kell állnia ― hangoztatja Bethlen István. A miniszterelnök szerint ők a szabadelvűséget sohasem tekintették végcélnak, mert az csak egy van: a nemzet előrehaladása. Vázsonyi Vilmos arról beszél, hogy nincs olyan hitvány közöttük, aki a hatalmat az antant kezéből elfogadná. A kormány memorandummal fordul a Népszövetséghez a kisantant alaptalan vádaskodása miatt és sürgeti az elszakított magyar kisebbség békeszerződésben biztosított jogainak hathatós védelmét. Horthy Miklós kormányzó meglátogatja a fővárosi árterületet, s részletesen érdeklődik, történt-e gondoskodás azokról, akik hajlék nélkül maradtak.

2023. 02. 15. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közfigyelem övezi a kormányt támogató Nemzeti Polgári Párt klubavató társasvacsoráját, amelyen miniszterek sora vesz részt és felszólal gróf Bethlen István kormányfő is. A Pesti Napló február 7-i beszámolója szerint Heinrich Ferenc, a házigazda pártelnök pohárköszöntőjében kijelenti: „rendíthetetlenül azon a középúton akar haladni, melyet a miniszterelnök saját útjául megjelölt. A Nemzeti Polgári Párt is a keresztény erkölcs alapján áll és a szó legnemesebb értelmében vett szabadelvűséget hirdeti.” Bethlen István beszédében úgy értékel, hogy az utóbbi időben „a külpolitikai események hatása alatt bizonyos enyhülés mutatkozik. A külpolitikában olyan események és olyan jelenségek mutatkoznak, melyek mindenesetre a magyar közvéleményt arra intik, hogy jó lesz az egymás közti harcnak véget vetni. Ezeknek a külpolitikai eseményeknek a behatása alatt hiszem és remélem, hogy elcsendesül a harci zaj a pártok között, a parlamentben és az országban.” Emlékeztet: a Nemzeti Polgári Pártnak, valamint az Egységes Pártnak „sok ellensége van ebben az országban” és ezek azt vetik Heinrichék szemére, hogy „erkölcstelen frigy, erkölcstelen barátság az, mely őt a ma uralmon levő párthoz fűzi.” Az Egységes Párt kormányfő elnöke azonban arra figyelmeztet: „erkölcstelen frigy politikai pártok közt csak az lehet, ahol a világnézeti ellentétek alapján álló pártok a hatalomban való részesülés kedvéért állanak össze. Ez, sajnos a magyar közéletben nem ritkaság.” 

A szabadelvűséghez való viszonyulásról is beszél: „a polgári egyenlőség előfeltétele a demokráciának, mert a polgári egyenlőség az, amely a politikai jogokban részesíti ennek az országnak minden polgárát. S higgyék el, minden kultúrember ezen az alapon kell, hogy álljon. Mindaz, amit ebben a tekintetben mirólunk, a kormányról és arról a pártról, melynek élén állok, hirdetnek, nem igaz. Mi is ezen az alapon állunk, mert minden magyar kultúrembernek ezen az alapon kell állnia.” Meghatározza, mi az, amiben eltér a felfogásuk más, magukat liberálisnak tartó politikai alakulatokétól: „Ha van talán különbség – és őszintén bevallom, hogy nem tudom, van-e e tekintetben különbség ― úgy ez az, hogy mi a szabadelvűség tanait sohasem tekintettük sem végcélnak, sem dogmának. Mert végcél csak egy van és ez a nemzet előrehaladásának a célja.” Az Egységes Pártot és a Nemzeti Polgári Pártot egy platformon lévőnek látja, mint amelyek egyformán elutasítják a szabadság, egyenlőség magasztos eszméivel való visszaélést. „Én azt hiszem, ebben nem lehet különbség közöttünk, mert ez a párt is szabadelvű alapon állva, nemzeti alapon áll.” Cáfolja Bethlen, hogy egyoldalú agrárpárt lennének. Hangsúlyozza azonban, hogy az általános választójog következtében a tömegekre kell támaszkodni, hisz „hol vegyük ezeket a tömegeket más helyütt, mint az egészséges magyar falusi néplélek tömegéből. [...] Mi igenis támaszkodunk a falu széles rétegeire, de éppúgy a polgári társadalomra, arra a középosztályra is, mely az országban a múltban és a jelenben is hivatottsággal bírt a kormányzásban való részvételre.” Szerinte a „turáni” magyarság számára kevésbé vonzóak a kereskedelmi és ipari foglalkozások, és ezen változtatni kellene. „Meg vagyok győződve arról, hogy azok a nehézségek, melyek ma egyes társadalmi osztályok, egyes felekezetek között mutatkoznak, el fognak simulni, de csak akkor, amikor a magyar faj a kereskedelmet és az ipart is éppen olyan nemes foglalkozásnak fogja tekinteni. [...] Mi tudatában vagyunk annak, hogy az ölünkbe hullott függetlenség és önálló vámterület alkalmas arra, hogy a nemzeti életet teljessé tegyük azáltal, hogy az ipart és a kereskedelmet egyaránt fejlesszük.” 

Heinrich Ferenc portréja Fotó: Muzeumdigitar.hu

A Nemzeti Polgári Párt részéről Dési Géza arról beszél, hogy nekik is az a hitvallásuk, hogy „ma Magyarországon csak keresztény és nemzeti alapon lehet kormányozni. A párt azt nehezményezi, hogy egyes személyek és egyes csoportok nem követik sem a keresztény, sem a nemzeti irányt.” Figyelmeztet a politikus: „az egyik szélsőség szüli a másikat.” 

Egy józsefvárosi ellenzéki klub rendezvényén a Pesti Hírlap február 9-i híradása szerint Vázsonyi Vilmos, a Nemzeti Demokrata Polgári Párt vezetője és parlamenti képviselője a kormánypárti kritikákra válaszul követeli, hogy őt és a vele egy táborban lévőket ne nevezzék szélsőségesnek. Felteszi a kérdést: „ki meri azt állítani, hogy ők antant segítséggel akarják a mai rendszert megbuktatni?” Kijelenti: „senki se kívánja az antant segítségét és ha holnap elhoznák a hatalmat, nincs oly hitvány közöttünk, aki ezt az antant kezéből elfogadná. Mi nem kívánunk kormányt alakítani az antant védelme alatt.” 

Az Ujság arról ad hírt február 8-án, hogy értesüléseik szerint a magyar kormány memorandummal fordul a Népszövetséghez a kisantant alaptalan vádaskodása nyomán és a határon túlra szakított kisebbségek védelmének ügyében. „Miután Magyarország teljes jogú tagja a Népszövetségnek, teljes joga van ahhoz, hogy sérelmét a legilletékesebb fórum elé terjessze és elégtételt kérjen. Ezt annál is inkább megteheti, mert egyáltalán nem szolgáltatott okot arra, hogy szomszédaink csapatokat vonjanak össze a határon és sajtójukban olyan akciók vádjával illessék Magyarországot, amelyek a mesék birodalmába tartoznak. A magyar kormány a legilletékesebb helyen akarja megállapíttatni, hogy Magyarországnak nem kenyere a békebontás.” 

A memorandumban továbbá „a magyar kormány sürgetni fogja a békeszerződésben biztosított kisebbségi jogok hathatós védelmét és ennek alapján olyan viszonyok megteremtését, hogy az elszakított területeken élő kisebbségek emberi méltóságban élhessenek.” A dokumentum útján ezen kívül „alkalmat keres a magyar kormány arra, hogy a jóvátétellel kapcsolatosan tárgyilagos képet adjon a sorsunkról a döntő nagyhatalmaknak Magyarország pénzügyi és gazdasági helyzetéről.” A lap arra is kitér, hogy az Egységes Párt külügyi bizottságának az ülésén Daruváry Géza szakminiszter részletesen beszámolt a külpolitikai helyzetről, Belitska Sándor honvédelmi miniszter pedig „bejelentette, hogy a románok demobilizálták azokat a csapatokat, amelyeket annak idején a magyar határ mentén helyeztek el, állítólag önvédelmi célból.” 

A dunai árvíz hatalmas gondokat okoz a fővárosban, többek között Újpesten. A Pesti Hírlap arról tudósít február 13-án, hogy „megindult a víztömegek lefolyása, így megvan a remény arra, hogy három-négy napon belül el lehet távolítani a vizet az egész elöntött területről. […] A megyeri vízművek elől az országútról az apadás folytán önként szorult vissza a víz a Dunába, s a 87-es villamos már hétfőn délelőtt a Megyeri csárdáig juthatott. Az Egyesült Izzó kantinjában főznek ebédet a menekülteknek és csónakon viszik a cserkészek az ételt azoknak, akik az elöntött területen a padlásablakokból várják szabadulásukat.” Horthy Miklós kormányzó meglátogatja a megyeri árterületet Nádosy Imre országos rendőrkapitány és dr. Semsey Aladár újpesti polgármester társaságában. „A kormányzó részletesen érdeklődött, hogy történt-e gondoskodás azokról, akik hajlék nélkül maradtak és gondoskodtak-e az élelmezésükről. A polgármester közölte, hogy Újpest városa gondoskodik a szerencsétlenül járt lakosokról. A kormányzó ezután vízre szállt, s az árterületet végigjárta. Látogatást tett az árterületen József főherceg is, aki százezer koronát nyújtott át a polgármesternek az árvízkárosultak részére. […] A gyorssegély céljaira a népjóléti minisztérium is még hétfőn kiutalt egymillió koronát és engedélyt adott arra, hogy az élelmiszerekben szűkölködőket a Horthy-akció étkezési segélyéből is ellássák.” A cikk végén már arról írnak: „Miután az apadás fokozódó, a hét végére várható, hogy a Duna visszanyeri normális vízállását.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.