Hiába várták Hitler segítségét a fajvédők

Ítéletet hirdetnek a Hitlerrel és horogkereszteseivel a kormány fegyveres megdöntésére szövetkezni akaró fajvédők ügyében, de csak másfél hónapot kapnak, mert a bíróság szerint inkább csak bedőltek egy agent provokációnak. A szocialista Peidl Gyula egész ülésnapot betöltő agitációs beszédet tart a Házban, s azt mondja, egyesek szerint a magyarországi viszonyok rosszabbak és véresebbek, mint a bolsevizmus alatt. Bethlen István miniszterelnök beszámol itthon a londoni kölcsöntárgyalásaikról, egy párizsi lapnak pedig pozitívumként értékeli, hogy a nagyhatalmak megegyeztek a nekünk nyújtandó hitel alapelveiről, s a kisantant államaival is megjavult a légkör. Az Echo de Paris szerint a budapesti kormány érdemes a bizalomra, ezért rokonszenvvel kísérik a kibontakozásra irányuló magyar erőfeszítéseket.

2024. 02. 03. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszületik a bírósági ítélet a fajvédő összeesküvők ügyében, akik az Adolf Hitler vezetése alatt álló német horogkeresztesek fegyveres segítségével akarták megdönteni a megválasztott Bethlen-kormányt. A Magyarság január 25-én számol be arról, hogy Ulain Ferenc ügyvéd, nemzetgyűlési képviselő, Szemere Béla kórházigazgató-főorvos és Bobula Titusz építész másfél hónapi államfogházat kaptak. „A tárgyalótermet már tíz órára egészen megtöltötte az érdeklődő közönség, a tágas teremben alig lehetett megmozdulni. Az ügyész, a védők és a vádlottak elfoglalták kijelölt helyüket és a közönséggel együtt állva hallgatták végig az ítélet kihirdetését.” A törvényszék lázadásra irányuló szövetkezés vétségében találja bűnösnek a vádlottakat. A bírósági indokolás részletesen foglalkozik a német Fritz Döhmel személyével. „Az indokolás szerint Döhmel azt a kijelentést tette Bobula előtt, hogy ő hajlandó bajor katonasággal és fegyverekkel támogatni  a magyar mozgalmat a csehek esetleges betörése ellen. Később Döhmel és Bobula Szemerét is belevonta a tárgyalásokba, aki hajlandó volt tárgyalni Döhmellel, ha be tudja bizonyítani, hogy ő Hitlerék megbízottja. Ulaint csak később avatták be a tárgyalásokba.” A horogkeresztesek segítségnyújtásáról szóló szerződést Döhmel fogalmazta, majd Ulainék aláírták. „A szerződés szerint a bajorok elismerték volna Magyarország 1914 előtti határait. A szerződést Döhmel Frigyes akarta Bajorországba vinni, később azonban Ulaint bízták meg vele, aki november 6-án el is indult Bajorország felé.” A vádlottak tagadják bűnösségüket. Bevallják, hogy Döhmellel tárgyaltak, de azt mondják, nem tudták, hogy agent provocateur. Kiderül az is, hogy a Magyarországra érkező személy érdekes módon kommunistának vallotta magát, s az ébredő magyaroknál, valamint a Népszavánál is járt. Arra is fény derült azonban, hogy a jelek szerint semmilyen összeköttetéssel nem rendelkezett, s csupán anyagi érdekek vezethették itteni tevékenységét. Továbbá elhangzik az ítélet indokolásában: „A bíróság pusztán föltevésnek tekinti Hetényi főkapitány-helyettesnek azt a vallomását, hogy Budapestre bajor horogkeresztesek érkeztek. A vádlottak a bajorokkal semmiféle összeköttetésben nem állottak.” 

A Budapesti Hírlap az ítélet kihirdetését követően más részletekkel is szolgál. Mint közlik, „A vádlottak azzal védekeznek, hogy nem akarták erőszakkal elmozdítani a kormányt, de kétségtelen, hogy a kormány ellenére a szerződést csak erőszakkal lehetett volna végrehajtani. A vádlottak a Hitler-csoporttal akartak szerződést kötni, márpedig ez a csoport is lázadó csoport volt, mely törvényes kormánya ellen támadt.” 

A szocialisták vezető politikusa, Peidl Gyula valósággal kisajátítja a parlamenti ülésnapot, amikor a délelőtti és a délutáni ülést is lefoglalja a maratoni hosszúságú felszólalása. A Pesti Napló január 25-én úgy ír erről: „A nemzetgyűlés mai ülését, délelőtt és délután Peidl Gyulának, a szociáldemokrata párt vezetőjének a beszéde töltötte ki, amelynek során hangban tárgyilagos, de tartalomban éles bírálatát adta a mai kormányzati rendszernek. Délelőtt és délután is egy-egy ízben olyan vihar szakította meg Peidl beszédét, hogy az elnök kénytelen volt az ülést felfüggeszteni. […] Különösen a délutáni vihar volt olyan heves, hogy majdnem tettleges összecsapásra került sor az Egységes Párt egyes tagjai és a szocialisták között. Sőt, maga Nagy Emil igazságügy-miniszter állott a jobboldal felhevült frontjának élén. A dulakodásnak csak az vette elejét, hogy Pesthy Pál alelnök hirtelen felfüggesztette az ülést, maga lépett az összecsapásra szembenálló ellenfelek közé.” Tekintettel arra, hogy Peidl Gyula belekeveri Horthy Miklós kormányzót is a polémiába, Vass József miniszterelnök-helyettes „nyomatékosan arra kérte az összes pártokat és a parlamenten kívül álló tényezőket is, hogy a kormányzó személyét ne vonják bele a vitába, mert máris valóságos destruálási rendszert lát ezekben a jelenségekben a kormányzói méltóság tekintélye ellen”. A kommün bukása után pár napig a miniszterelnöki posztot betöltő politikus amúgy ilyen mondatokkal váltja ki a felzúdulást az utóbbi időszakban elkövetett merényletek kapcsán: „Megtörtént az a sajnálatos tény, hogy a bűnügyi vizsgálatba legalább a látszat szerint bevonták a kormányzóságot és ezzel a kormányzó úr személyét legalábbis kétes megvilágításba helyezték.” Egy másik részlet a felszólalásából: „Oda jutottunk, hogy még a nemzetgyűlésben is, a bíróság előtti tanúvallomásokban is elhangzott az a vélemény, hogy a mai viszonyok rosszabbak és véresebbek, mint a bolsevizmus volt.” 

Pesthy Pál szobra Szekszárdon Forrás: Köztérkép.hu

A beszédnek széles körben negatív a visszhangja. A 8 Órai Ujság január 26-án úgy értékel: „A szociáldemokrata párt felelősségét a két forradalom bűneiért maga Peidl Gyula sem tagadta. Annál visszatetszőbb, jogosulatlanabb és erkölcstelenebb az a vakmerő hang, amelyen a szociáldemokrata bírálat nyilvánult meg a parlament tanácskozótermében. [… ] E bolseviki modor durva kíméletlenségét és politikai iskolázatlanságát mi sem jellemzi jobban, mint hogy odáig ragadtatta magát, hogy vakmerő rosszhiszeműséggel az államfő személyét vonta támadásai körébe, megsebezve a parlamentarizmus ama sarkalatos tételét, amely szerint az államfő bírálat, hát még ilyen alantas inszinuáció tárgya nem lehet.” 

Bethlen István miniszterelnök visszatérve londoni kölcsöntárgyalásairól sajtótájékoztatón, a Ház plenáris ülésén és az Egységes Párt vacsoráján is beszámol az elért eredményekről. A Pesti Napló úgy összegez január 31-én: „Nagyjában és egészében Bethlen mai parlamenti beszámolója csak megismételte a sajtó útján eddig tett közléseit. Azt, hogy 250 aranymilliós kölcsönt fogunk kapni, mégpedig nem tizenöt, hanem húsz évi törlesztésre, és hogy ezzel kapcsolatban maximum évi tízmillió koronában állapíttattak meg a jóvátételi és a békeszerződésből, valamint más kötelezettségekből folyó fizetési terheink. Mégis részleteiben jelentős nóvumok jutottak tudomásunkra Bethlen mai parlamenti nyilatkozatából. Bepillantást nyertünk először is a kisantant részéről támasztott egyes követelésekbe, melyek képet adnak arról, mily nehéz feladatokat kellett Bethlennek tárgyalásai során megoldani.” 

Az Echo de Parisnak ad interjút Bethlen István miniszterelnök, amiről beszámol a 8 Órai Ujság február elsején. Kifejti, hogy „a londoni tárgyalások lényeges lépéssel juttatták előbbre a magyar kölcsön ügyét a megoldás terén, mert valamennyi hatalom megegyezésre jutott az alapelvek tekintetében és kétségtelen, hogy ezeket a jóvátételi bizottság is jóvá fogja hagyni”. Bethlen nyilatkozik a kisantant kívánságairól és a francia lap szerint „örömmel szólott arról a rendkívül megjavult légkörről, amely a tárgyalások folyamán Magyarország és a kisantant államai között uralkodott. Ez kétségkívül annak az időszaknak a kezdetét jelzi, melyben sikerül majd Magyarország és szomszédai között minden függő kérdést véglegesen szabályozni.” Az Echo de Paris kommentárt fűz az interjúhoz: „Gróf Bethlen, úgy látszik, őszintén óhajtja, hogy Magyarország jó viszonyba jusson szomszédaival. Lehetetlenség ezt az államférfit, aki mindig mérsékeltnek mutatta magát, azzal a sértő föltevéssel illetni, hogy jóakarata csupán színlelt. A tárgyalásokon úgy látszik, új szellem nyilvánult meg és gróf Bethlen ennek rendkívül örült. Most arról van szó, hogy a budapesti kormány kiérdemelje a bizalmunkat és hogy bölcs rokonszenvvel kísérjük Magyarországnak a kibontakozásra irányuló erőfeszítéseit.”  

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.