Január 16-án eldől, hogy ki követi a CDU-elnöki pozícióban Angela Merkelt, ekkor tartják ugyanis – online formában – az elnökválasztást a német kereszténydemokrata néppártban. S mivel az új elnök lesz a pártversenyt jelenleg magabiztosan vezető CDU kancellárjelöltje, ezért ezen a napon az is eldőlhet, hogy a szeptember 26-ai szövetségi parlamenti választások után ki vezeti majd Németországot.
Márpedig nekünk, magyaroknak, ez akár kulcskérdésnek is tekinthető. De vajon a három CDU-s elnökjelölt közül kivel járnánk jól? Kinek érdemes szurkolnunk a saját jövőnket, érdekeinket szem előtt tartva?
A három jelölt: Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke, Norbert Röttgen volt környezetvédelmi miniszter, jelenleg a parlament külügyi bizottságának elnöke, illetve Friedrich Merz, a párt konzervatív szárnyának vezető személyisége, aki már régóta támadja Merkel kancellár középre, sőt balra húzó, liberális, időnként már szociáldemokrata, sőt zöld politikáját.
Kimondom és vállalom: szerény megítélésem szerint, bár számunkra nincs tökéletes megoldás – a jelenlegi német liberális politikai közhangulat (Zeitgeist) körülményei között ez lehetetlen is –, mégis a legkevésbé rossz választás Friedrich Merz. Neki érdemes szurkolnunk, mert több, számunkra lényeges kérdésben a magyar állásponthoz közel álló nézeteket képvisel, igaz, ő sem hagyta ki az elmúlt évben, hogy a magyar kormányt a szokásos mantrák mentén bírálja.
Röviden úgy foglalnám össze, hogy Armin Laschet és Norbert Röttgen nagyjából ugyanazt a politikát folytatnák, amit Merkel, mind a migrációs kérdésben, mind a jogállamiság ügyében, mind a multikulturalizmus elfogadásában, mind az európai föderalizáció témakörében. Laschet legfeljebb azért óvatosabb a magyar kormány kritikájában, mert Észak-Rajna-Vesztfália nagyon szoros gazdasági kapcsolatban áll Magyarországgal, de igazából a liberális-baloldali fősodrat nézeteit hangoztatja ő is, akárcsak Laschet.
Ezzel szemben Friedrich Merz régóta önálló politikai arculattal rendelkezik, a párt konzervatív szárnyának a vezetője, aki Merkel Willkommenskulturját kezdettől fogva elutasította, és a napokban azt nyilatkozta, hogy a menekültek befogadását le kell állítani, az európai határoknál kell elbírálni a menekültkérelmeket. Álláspontja szerint Németország már nem fogadhat be több migránst, mert már megtelt, hiszen – döbbenetes adat – a 2015-ben érkezett mintegy másfél millió migránsból egymillió (!) ma is a német állam nyújtotta segélyekből él. Általában is az a véleménye, hogy a migránsoknak el sem kellene indulniuk az országukból Európa felé – mindez nagyon hasonló az Orbán-kormány álláspontjához. Nem beszélve arról, hogy Merz a genderelmélet és a melegjogok ügyében is a magyar kormány álláspontjához áll közel.