Bojkottal fenyegetnek a hajdú-bihari tejtermelők

Nem fogadta el a Friesland Rt. által diktált sávos árképzést, így most szerződés nélkül szállít a feldolgozónak az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft. Az 54 tagot, 200 millió tejkvótát képviselő társaság nevében Kovács Imre ügyvezető igazgató mai sajtótájékoztatóján elmondta: ha nem sikerült tisztességes árat kialkudni a Frieslandtól, bojkottot szerveznek, illetve megakadályozzák a cég szállításait.

2004. 01. 30. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Friesland és az Alföldi Tej Értékesítő a tervek szerint ma délelőtt egyeztetett volna az árról, ám a feldolgozó képviselője nem jelent meg a tárgyaláson. A felek álláspontja egyelőre meglehetősen távol esik egymástól, a termelők ugyanis elfogadhatatlannak tartják a várható 82 forint/liter önköltséget messze alulmúló 60-70 forint közötti felvásárlási árat, a Friesland viszont exportveszteségeire hivatkozva ragaszkodik hozzá. Temesvári Kornél, a Friesland Hungária Rt. vezérigazgatója kijelentette: meglepte őket, hogy a szerződéskötésre a mai napon nem került sor, mert – mint mondta -, az előzetes tárgyalások alapján biztosnak tűnt a megegyezés. – Ez a cégünket hátrányosan érinti, bizonytalan helyzetet teremt, ezért csak kármentésre, utólagos elszámolással tudjuk átvenni a tejet az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft.-től – tette hozzá. A vezérigazgató elmondta: a biztos beszállítói háttér megteremtése érdekében a Friesland más termelőkkel is tárgyalásokat kezd.

Kovács Imre a kialakult helyzetről szólva elmondta: Európában 30,6 eurócent a nyers tej átlagos literenkénti ára, de még Szlovákiában is minimálisan 63 forintot fizetnek egy liter tejért. Ezzel szemben van olyan felvásárló, aki 58 forintot kínál a minden EU-szabványnak megfelelő magyar tejért. A termelők már tavaly is jelentősen helytálltak a tejipar exportveszteségeiért, hiszen a meghirdetett 72 forint helyett 54 forintért voltak kénytelenek szállítani a tejet. A kialakult helyzetről pedig igen kevéssé tehettek, hiszen a magyar tejgazdák termelése gyakorlatilag lefedte az ország tejfogyasztását – 1,6 milliárd litert termeltek és ugyanennyi fogyott el. A gondot az okozta, hogy 400 millió liternyi tejet importáltak, ami ugyanennyi felesleget teremtett a hazai piacon, s ezt csak veszteséggel lehetett értékesíteni.

A hajdú-bihari termelők szerint megoldás lehetne, ha rendeletileg szabályoznák, hogy a tápkészítéshez alkalmazott takarmány tejpor előállításának alapanyaga hazai tej legyen, illetve nem engednének be az országba a VTO által előírtnál nagyobb mennyiséget. (A VTO minimálisan 5 százalék importot ír elő, ezzel szemben tavaly 25 százaléknyi importtej jött be az országba.) Kovács Imre fölhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország 2 milliárd liternyi tejkvótát kapott az uniótól, s ha ezt három évig nem töltjük ki, az EU automatikusan csökkenti a mennyiséget, ami óriási hátrányt jelentene a termelőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.