A Friesland és az Alföldi Tej Értékesítő a tervek szerint ma délelőtt egyeztetett volna az árról, ám a feldolgozó képviselője nem jelent meg a tárgyaláson. A felek álláspontja egyelőre meglehetősen távol esik egymástól, a termelők ugyanis elfogadhatatlannak tartják a várható 82 forint/liter önköltséget messze alulmúló 60-70 forint közötti felvásárlási árat, a Friesland viszont exportveszteségeire hivatkozva ragaszkodik hozzá. Temesvári Kornél, a Friesland Hungária Rt. vezérigazgatója kijelentette: meglepte őket, hogy a szerződéskötésre a mai napon nem került sor, mert – mint mondta -, az előzetes tárgyalások alapján biztosnak tűnt a megegyezés. – Ez a cégünket hátrányosan érinti, bizonytalan helyzetet teremt, ezért csak kármentésre, utólagos elszámolással tudjuk átvenni a tejet az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft.-től – tette hozzá. A vezérigazgató elmondta: a biztos beszállítói háttér megteremtése érdekében a Friesland más termelőkkel is tárgyalásokat kezd.
Kovács Imre a kialakult helyzetről szólva elmondta: Európában 30,6 eurócent a nyers tej átlagos literenkénti ára, de még Szlovákiában is minimálisan 63 forintot fizetnek egy liter tejért. Ezzel szemben van olyan felvásárló, aki 58 forintot kínál a minden EU-szabványnak megfelelő magyar tejért. A termelők már tavaly is jelentősen helytálltak a tejipar exportveszteségeiért, hiszen a meghirdetett 72 forint helyett 54 forintért voltak kénytelenek szállítani a tejet. A kialakult helyzetről pedig igen kevéssé tehettek, hiszen a magyar tejgazdák termelése gyakorlatilag lefedte az ország tejfogyasztását – 1,6 milliárd litert termeltek és ugyanennyi fogyott el. A gondot az okozta, hogy 400 millió liternyi tejet importáltak, ami ugyanennyi felesleget teremtett a hazai piacon, s ezt csak veszteséggel lehetett értékesíteni.
A hajdú-bihari termelők szerint megoldás lehetne, ha rendeletileg szabályoznák, hogy a tápkészítéshez alkalmazott takarmány tejpor előállításának alapanyaga hazai tej legyen, illetve nem engednének be az országba a VTO által előírtnál nagyobb mennyiséget. (A VTO minimálisan 5 százalék importot ír elő, ezzel szemben tavaly 25 százaléknyi importtej jött be az országba.) Kovács Imre fölhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország 2 milliárd liternyi tejkvótát kapott az uniótól, s ha ezt három évig nem töltjük ki, az EU automatikusan csökkenti a mennyiséget, ami óriási hátrányt jelentene a termelőknek.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?