Az elképzelhetetlen is bekövetkezhet Európában

Ha az euróövezeti államok kötvényhozamai nem változnak, akár a német gazdaság összeomlásával is számolni lehet.

Gabay Balázs
2011. 11. 24. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs fontosabb napirendi pont a világon, mint a gazdasági válságból való kikerülés – szögezte le Győri Enikő, a külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára. A világgazdaság hatalmas kihívás előtt áll, a pénzügyi felügyeleti csomag megvalósítása január 1-jétől a legfontosabb feladata lesz az európai közösségnek. Az euróövezeti kötvények mind ez idáig tabutémának számítottak, az ezekről kibocsátott zöld könyv viszont megtörte a csendet. Hogyan lehet elérni a foglalkoztatás és a gazdaság növekedését a szigorú megszorító politikával, talán ez a legfőbb kérdése a jelenlegi uniós programnak. Legfőbb ideje, hogy az égető gazdasági kérdésekről megkezdjük a vitát, vezette fel a következő előadókat az államtitkár.

A magyar elnökség idején már megkezdődtek a tervezett gazdasági csomagról a tárgyalások, az Európai Bizottság pedig minden segítséget megadott Magyarországnak ebben a munkában. Volt egy hiányzó láncszem: az Európai Unió nem koordinálta megfelelően saját gazdaságpolitikáját, és amikor bekövetkezett a pénzügyi sokk, nem tudtunk megfelelő válaszokat adni – emelte ki az ECOFIN volt elnöke, a Nemzetgazdasági Minisztérium osztályvezetője. Zsarnóci Csaba kifejtette, a tagállamok nem rendelkeznek kellő fiskális mozgástérrel, de az eddig általuk folytatott költekezés sem fenntartható a továbbiakban. Amit Brüsszel mond, az tőlünk sem áll túl messze, az általa megfogalmazott szabályokat tiszteletben kell tartani, fogalmazott egyértelműen.

Súlyos bírsággal sújthatják a tagállamokat

Az Európai Parlament mostanáig nem szólt bele a feladatokba, pedig a hatos jogszabálycsomagot érinthették volna. A szerződés életbe lépése előtt csupán a bizottság és a tanács megállapodásán múltak a komoly gazdasági döntések, a parlament nem játszott szerepet a döntéshozatalban, rögzítette. A szankcionálási folyamat megváltozik a túlzott egyensúlyi eljárás megindításával. A tagállamoknak nemzeti szinten is be kell majd tartani az eddig csak Brüsszelre vonatkoztatott szabályozást. Ha a deficit a meghatározott érték fölé nő, a szankciók életbe léphetnek. A GDP-növekedésnek innentől meg kell haladnia a deficitemelkedést. Brüsszelben mostantól a tanács csak minősített többséggel utasíthatja el a bizottsági ajánlásokat. Ha a GDP 60 százalékát meghaladja majd az államadósság, a tagállamnak azonnal csökkentenie kell azt. Ez eddig nem történt meg. Ha az országok nem tartják be a szabályt, fix kamatozású betéteket kell elhelyezniük a bizottságnál, és bírságot is kaphatnak.

A kormányszintek alatti szektorokban is ki kell majd dolgozni a 3 éves fiskális terveket, ezáltal sokkal átláthatóbb lesz az unió számára az adott állam gazdasági irányvonala. Az Európai Parlament állásfoglalása jóval szigorúbb volt, mint a tanácsé, ez a végső dokumentumban is tükröződik – mondta Zsarnóci Csaba. Úgy vélte, az új gazdasági csomag következetes, képes lesz egy jövőbeli válság megakadályozására.

Az unió nem az Egyesült Államok

Az uniós tagállamok átlagos bruttó államadóssága jelenleg a GDP 90, az Egyesült Államoké nagyjából 120 százalékának közelében jár. Eközben az angolszász előrejelzések szerint az euró napokon belül összeomlik, hangzott a Bruegel kutatójának előadásából. Darvas Zsolt kiemelte: az USA egyes államai számára egyetlen szigorú szabály áll fenn: kiegyensúlyozott gazdasággal kell „beszállnia” a szövetségi büdzsébe. Egyéb tekintetben Washingtonnak semmiféle beleszólása nincs a tagállamok költségvetésébe. Ebből is jól látszik, hogy az uniós mechanizmus alapvetően eltérően működik a tengerentúlitól.

Írországban és Spanyolországban elképesztő „lakásépítési bumm” zajlott le a válság idején, miközben Görögország és Olaszország rendkívül lassan tudta csak csökkenteni rendkívül magas államadósságát. Németország az újraegyesítés után 15 évvel már lassan helyreállította költségvetési egyensúlyát, sajnos erre a legtöbb uniós ország nem volt képes. Miközben az USA-ban dúlt a válság, az elemzők az eurózóna tagállamait dicsérték, nem látták előre a közeledő recessziót. Görögországban a válságot megelőzően 70 milliárdnyi államkötvény lapult a bankokban, nem tűnt veszélyesnek a helyzet. Írországban a GDP 25 százalékát érte el csupán az államadósság. Az elemző szavaiból úgy tűnt: az aktuális pénzügyi helyzetből egyszerűen nem derült ki, hogy ilyen szintű válság közeleg.

Darvas Zsolt kitért a német gazdasági tanács legújabb ötletére, melynek lényege, hogy az egyes tagállamok GDP-jük 60 százalékát elhelyezhetik egy közös adósságkezelő alapban. Az összegből 25 év leforgása alatt teljes mértékben törleszthetnék hiteleiket, mely óriási lehetőséget jelentene. Biztos volt benne, hogy a Monti-kormány lassan kilábal majd a adósságcsapdából, és Olaszországba nem fog teljes mélységében begyűrűzni a válság. Úgy fogalmazott, Dánia, Svédország és az Egyesült Királyság az a három – alacsonyabb deficittel bíró – európai állam, melyre kisebb hatást gyakorolt a recesszió, az ő számukra könnyebb lesz majd az „újjáépítés”.

El kell tüntetni a rizikót a piacról

Duronelly Péter, a Budapest Alap eszközkezelő vezetője leszögezte: az ingatlanpiac összeomlásával a spanyol állami költségvetés évtizedekre lemondhat a komoly növekedésről. Olaszországról úgy beszélt, mint az állam, mely már az uniós csatlakozást megelőzően is komoly eladósodottsággal küszködött. Itt a legnagyobb probléma az alacsony GDP-emelkedésben keresendő, hangsúlyozta.

Mi történik, ha létrejön egy valutaunió Európa szívében – tette fel a kérdést a szakember. Gyakorlatilag hidegháborús projektről beszélhetnénk. Ahhoz, hogy rizikómentes befektetési hangulatot teremtsünk, nagyon komoly koordinációra lesz szükség.

Magyarországon egy nagyon komoly hitelbuborék durrant ki a válság kezdetén, hasonló történt a deficites országokban, mint Portugália, Görögország vagy Írország. A korábbi alacsony kamatlábak tovább „táplálták a tüzet”. Jelenleg az elképzelhetetlen is megtörténhet: ha például Németország csődbe megy, akkor mindenki csődbe megy, mutatott rá a veszély mértékére Duronelly. Végezetül megjegyezte, amit nem feltételeztünk, bekövetkezett: a görög, a spanyol, a portugál, sőt most a francia kötvények hozamai is elindultak fölfelé. Mi a biztosíték, hogy a német kötvények megmenekülnek?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.