„Gastarbeiter” korszakot idéz a hiány

Fokozódó munkaerőgondokkal küszködnek a német kis- és középvállalatok. A szomszédos európai országokból érkező szakemberek felvétele mellett már a termelés ázsiai kihelyezése is megoldást jelenthet számukra.

TK
2011. 12. 04. 14:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a német gazdaság teljesítménye egyre jobban növekszik, a kis- és középvállalatok egyre nehezebben találnak maguknak szakképzett munkaerőt. Az ország súlyos szakemberhiányban szenved: betöltetlen állások várnak mérnökökre, betegápolókra, orvosokra, matematikusokra, informatikusokra, természettudósokra és műszaki szakmunkásokra. A munkaerőhiány nagyságrendje a 60-as évekbeli „Gastarbeiter” korszakot idézi.

A toborzók figyelme ezért egyre inkább a romló gazdasági helyzetben lévő szomszédokra, a magas munkanélküliséggel sújtott Spanyolországra, Olaszországra, Portugáliára és Görögországra irányul. „A jövőben növekvő számban számíthatunk szakképzett munkaerő bevándorlására olyan európai országokból, mint Olaszország vagy Görögország” – véli Barbara Böttcher, a Deutsche Bank AG. elemzője.

A számok magukért beszélnek: Németországban 8,9 százalékos a munkanélküliség a fiatalok körében, míg Olaszországban 27,7 százalék, Spanyolországban pedig 45 százalék. A szakemberek bevándorlása kölcsönösen előnyös lenne, a dolog azonban nem ilyen egyszerű.

A stuttgarti regionális ipari és kereskedelmi kamara felmérése szerint a német kis- és középvállalatoknak mindössze tíz százaléka mutat készséget képzett külföldi szakemberek felvételére. Elsősorban attól tartanak, hogy a bő éveket esetleg követő szűk években is kénytelenek lesznek majd a magas béreket tovább fizetni. Németországban ugyanis szigorú törvények védik a munkavállalókat, s teszik körülményessé elbocsátásukat. A munkaerőhiány problémájára valószínűleg az sem jelentene megoldást, ha a kis- és középvállalatok nagyobb hajlandóságot mutatnának külföldi munkaerő felvételére, mivel – ahogy arra Barbara Böttcher rámutatott – a hiány elsősorban a fiatalok számára kevésbé vonzó térségekben található.

A vállalatok többsége nincs olyan szerencsés helyzetben, mint például a berlini Native Instruments. A dj-k számára szoftveralkalmazásokat és hardver berendezéseket gyártó vállalat 250 alkalmazottjának egynegyede külföldi, a munkavégzés nyelve pedig az angol. „Berlinben jó élni” – mondta Constantin Köhncke, a vállalat szóvivője. „Ez a tény alaposan megkönnyíti számunkra a munkaerő-felvételt.”

Az átlagos német középvállalat azonban a jelenlegi nehézségek ellenére is minden bizonnyal meg fogja tudni találni a számára szükséges képzett munkaerőt – mégpedig Ázsiában. „Saját túlélésük érdekében át fogják telepíteni termelésüket Ázsiába” – mutatott rá Barbara Böttcher.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.