A nemzetközi hangulat is erősíti a forintot

A forint szárnyalásának okai között főképp a javuló nemzetközi befektetői hangulatot, valamint a kedvező kormányzati kommunikációs változást említik.

Károly Gábor
2012. 01. 26. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők is pozitívan állnak a hazai gazdasági fordulathoz. A forint valósággal szárnyal, jól áll a BUX, valamint sikeres állampapír-aukción van túl az Államadósság Kezelő Központ is. Az euróválság enyhülni látszik, pozitív gazdasági adatok láttak napvilágot Amerikában és Németországban is. Ezek mind-mind erősítik a befektetői hangulatot – szerencsére hazánkban is.

Odor Tamás, a GlobalFX vezető elemzője szerint a forinterősödés többek között a brüsszeli tárgyalások utáni „oldódó hangulatnak köszönhető”. Ez megnyugvást hozott a piacokra, így a devizapiacokon is érződik ennek a hatása.

A szakértő szerint a Nemzetközi Valutaalappal gyorsan meg fog állapodni a kormány. „Az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban az elemzők többsége azon a véleményen van, hogy borítékolható a megegyezés. Az így létrejövő védőhálónak köszönhetően pedig további erősödés várható.”

A megállapodást gyorsíthatja, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és José Manuel Durao Barroso sikeres tárgyaláson van túl, mely pozitívan hat a befektetői hangulatra is. „A kormány március végéig tető alá akarja hozni ezt a megállapodást, de ez természetesen az EU-tól is függ. Ugyanakkor a kétharmados többségnek köszönhetően bármilyen jogszabály-módosítás könnyen és gyorsan keresztülvihető, így ez gyakorlatilag elhatározás, cselekvés kérdése” – tette hozzá Odor.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a pozitív kormányzati kommunikációs fordulatnak és a külföldi környezet kedvezőbbé válásának köszönhető a forint jelentős erősödése. „Az uniós tárgyalások hatására a befektetők pozitívan állnak Magyarországhoz, s úgy fest, sikerülhet megállapodni az IMF-fel.”

Kedvezően alakul a nemzetközi környezet

A külföldi környezettel kapcsolatban Suppan kiemelte, hogy „az uniós válság enyhülni látszik, valamint kedvező adatok érkeznek Amerikából és Németországból is”. Utóbbi az export miatt Magyarország számára különösen fontos. „Gyorsulni látszik a német piac, mely hazánk számára kifejezetten kedvező, de a tegnap esti FED-bejelentés – 0 százalékon hagyta az irányadó kamatlábat – is erősített a forinton” – tette hozzá.

Nemcsak Magyarországon adtak az elmúlt napokban rendkívül kedvezően állampapírokat, de Olaszország és Spanyolország esetében is jelentősen csökkentek a hozamok. „A kedvező kötvényeladásoknak köszönhetően csökkentek a kockázatok is, s a befektetői optimizmussal együtt ezek önmagukat erősítő folyamatok.” Suppan szerint a várható görög megegyezés – Görögország jelenleg magánbefektetőivel tárgyal az adósságleírásról – is adhat egy újabb lökést a piacoknak.

Hogy ezek a folyamatok meddig tarthatnak, nehéz megmondani. „Ha váratlanul fennakadás történne, például változna a kormányzati kommunikáció, hozzáállás, akkor nagyon gyorsan fordulhat a trend. Természetesen a görög kérdés negatív alakulása is kihathatna a magyar gazdaságra.” Ugyanakkor az utóbbira az elemző szerint is kicsi az esély, elvégre Görögország „megmentése” a csődtől mindenkinek az érdeke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.