Botrány a Világbank elnökének látogatásán

Robert Zoellick a China 2030 jelentést bemutatni érkezett Pekingbe, sajtótájékoztatóját azonban egy incidens zavarta meg.

BL
2012. 02. 28. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindezekre az egyenlőtlenségek kiküszöbölése miatt van szükség – hangoztatta Zoellick, utalva a Kínában is sokat emlegetett modellváltásra. Eszerint az exportorientált és beruházásokra összpontosító gazdasági és pénzügyi modellt a belső keresletet és fogyasztást ösztönző fejlődési útnak kellene felváltania. Mint maga is megjegyezte: a 12. kínai ötéves terv feltételezi ezt a folyamatot.

A világgazdaság helyzetét tekintve irreális elképzelés lenne azt feltételezni, hogy Kína a jövőben is oly mértékben fenntarthatja függőségét az exporttól, mint tette ezt – sikeresen – eddig – jelentette ki a Világbank elnöke. „A verseny nagyobb hatékonysággal jár, hozzájárul a termelékenységhez, ami magasabb béreket eredményez” – húzta alá, s külön is kiemelte, hogy a szolgáltatási ágazatban olyan reformokra van szükség, amelyek eredményeképpen megszűnnek egyes monopolisztikus és oligopolisztikus, vagyis néhány nagyobb vállalat által uralt piaci pozíciók.

Zoellick természetesnek tartotta, hogy a jelenlegi struktúrában érdekelt vállalatok ellenállnak majd, s megjegyezte, hogy így van ez az Egyesült Államokban, Európában vagy például Japánban is. A kínai vezetőkkel folytatott megbeszéléseire utalva megjegyezte, partnerei tisztában voltak a reform szükségességével és annak kockázataival. Ennek ellenére ő maga nem számít azonnali átfogó reformra, sokkal inkább a kínai hagyományok szerinti folyamatos, kísérletekkel igazolt változtatásokra.

Robert Zoellick a Világbank és a kínai kormány kutatóközpontja által készített, China 2030 címmel kiadott jelentés megjelenése alkalmából érkezett Pekingbe, s keddi sajtóértekezletét egy incidens is megzavarta. Egy férfi, aki magát független kutatónak nevezte, egy rövid nyilatkozatot adott át a Világbank elnökének, majd kiabálni kezdett: „A Világbank jelentése semmi hasznot nem hoz a kínai embereknek, sérti a kínaiak érdekeit. Mi nem akarunk az Egyesült Államokra hasonlítani és nem akarjuk a bankjainkat privatizálni. A Wall Street-i bankárok hazugok és élősködők! Kárt okoztak az Egyesült Államoknak, és most Kínának akarnak ártani” – kiabálta.

Zoellick közvetlenül reagált az idővel kivezetett ismeretlen szavaira. Mint mondta, ez is példa arra, hogy a jelentés érdekes vitát váltott ki Kínában, s ez magától értetődő egy jó kutatási jelentés esetén. Megjegyezte, hasonló eseményekben nemegyszer volt már része, kérni fogja az illetőtől kapott szöveg fordítását, s más véleményekkel együtt fogják kezelni azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.