A magánnyugdíjpénztáraknak kötelező közzétenniük a befektetési portfóliók napi értékét. A 2010 végi és a tavalyi záróárfolyamok alapján nem sok örömre lehet okuk azoknak, akik kitartottak a kasszák mellett. Az Azenpenzem.hu számításai szerint ugyanis a szektor összességében veszteségesen fektetett be (tagdíjak közben az állami intézkedések miatt nem érkeztek).
Nem mindegy azonban, hogy ki melyik kasszánál és azon belül is milyen portfólióban tartotta a pénzét. A klasszikus portfólió reálhozama három kasszánál lett tavaly negatív. (A Magyar Nemzeti Bank becslése szerint 2011-ben 3,9 százalékos volt az infláció.) A többi portfóliónál viszont csak egyetlen pénztárnál gyarapodott a fogyasztói áraknál jobban a tagok pénze. A helyzet azonban ennél sokkal rosszabb, hiszen az esetek többségében kifejezetten fogyott a vagyon. Óriási különbségek láthatók a különböző kasszák teljesítménye között. A legjobb és a legrosszabb befektetési eredményt elérő pénztárak hozama között a legnagyobb az eltérés a növekedési portfóliónál. A különbség majdnem 17 százalékpontra rúg. A kiegyensúlyozottnál is majdnem eléri a tíz százalékpontot, de a klasszikusnál is közel 5,6 százalékpont.
Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a különböző portfólióknál számított átlaghozam rosszabb lett. Míg ugyanis a magánkasszáknál a klasszikus portfólió (súlyozás nélkül) átlagosan majdnem öt százalékot hozott, az önkénteseknél ebben az esetben is negatív volt a reálhozam. Azoknál az önkéntes nyugdíjkasszáknál, amelyeknél sikerült adatokat találni (itt nem kötelező a napi értékek közlése), a teljesítmények ugyan szintén eléggé szóródnak, de a magánpénztáraknál tapasztaltnál jóval kisebbek a különbségek. A pénzügyi felügyelet adatai alapján egyébként az önkéntes pénztárak már jóval nagyobb vagyont kezelnek, mint a mesterséges karcsúsításon átesett magánkasszák. Utóbbiaknál ugyanis 2011 harmadik negyedévére 223,1 milliárd, míg az önkéntes pénztáraknál majdnem 840 milliárd forintra rúgott a teljes portfólió.