A közlemény kiemeli, hogy 2011 decemberében éves alapon a kiskereskedelmi forgalom az EU 27 átlagában lényegében stagnált (0,1 százalék), míg az eurózóna esetében 1,6 százalékos visszaesést mértek. A régióban (a cseh adat hiányában) csak a román forgalombővülés volt gyorsabb, mint a magyar, a többi országban visszaesés volt megfigyelhető: a lengyel 1,6 százalékkal, a szlovák 3,3 százalékkal, míg a bolgár 2,4 százalékkal esett vissza. Azon országok között, amelyek esetében rendelkezésre áll már a decemberi adat (22 ország), hazánk az előkelő 8. helyen végzett a kiskereskedelmi forgalom éves bővülési ütemét tekintve – teszik hozzá.
7900 milliárdos forgalom
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 decemberében 823 milliárd forint értékű árut forgalmaztak – amely az éves forgalom több mint 10 százalékát jelenti –, 2011 egészében pedig 7900 milliárd forint forgalom mutatkozott. A kiskereskedelmi termékforgalom csaknem felét (decemberben 46 százalék) kitevő élelmiszerek és élelmiszer jellegű termékek decemberben 0,2 százalékkal bővültek az előző év azonos időszakához képest, míg a nem élelmiszer termékek esetében még kedvezőbb trend érvényesült (4,3 százalékos bővülés). Emellett a csomagküldő kiskereskedelem (52,9 százalékos bővülés), valamint az iparcikkek, bútorok, gyógyszerek, illetve könyvek forgalma is jelentős mértékben emelkedett decemberben (2,0-9,2 százalék). Az üzemanyagtöltő állomások értékesítésének volumenében regisztrált 4,5 százalékos visszaesés rontotta az amúgy kedvező kiskereskedelmi teljesítményt.
2011 egészét tekintve az élelmiszer jellegű kiskereskedelem 0,4 százalékos, a nem élelmiszer jellegű kereskedelem 1,1 százalékos emelkedést mutatott (kiemelkedett a csomagküldő kiskereskedelem 32,2 százalékos növekményével, illetve az illatszerek kereskedelme 9,1 százalékkal), az üzemanyag-forgalom 2,3 százalékos visszaesése mellett.
Kitartott a lendület
Havi alapon az élelmiszerek és élelmiszer jellegű vegyes termékek kereskedelme 0,1 százalékkal mérséklődött, azonban a nem élelmiszer termékek novemberhez képest 0,4 százalékos növekményt mutattak az év utolsó hónapjában. Havi szinten a bútor, műszaki cikk, illetve építőanyag kiskereskedelme 2 százalékos mértékben bővült a szezonálisan kiigazított adatok alapján. A gyógyszerek forgalma 0,9 százalékkal nőtt, míg a csomagküldő kiskereskedelem forgalma 36,4 százalékkal emelkedett.
Négy év után
Éves összesítésben kedvező, hogy 4 év folyamatos csökkenése után a kiskereskedelem 2011-ben 0,2 százalékkal emelkedett, ráadásul Magyarország esetében az elmúlt 4-5 hónapban megfigyelhető tendenciózus bővülés jóval pozitívabb az EU-27 átlagához, illetve a visegrádi országokhoz viszonyítva is. A vártnál jobb trendek mögött az egykulcsos adó miatti élénkülő belső kereslet és az év végén felerősödő bevásárlóturizmus áll – zárul a közlemény.