Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a jelentés ismertetésekor arra hívta fel a figyelmet, hogy az erőteljes népességnövekedés nyomán a világon még soha nem volt ilyen nagyszámú a fiatalok rétege, így az ENSZ-nek is soha nem látott erőfeszítéseket kell tenni, hogy problémáikkal megfelelően foglalkozzon.
A társadalmi hatásokat vizsgálva a jelentés a fiatalkorúak körében mutatkozó magas munkanélküliségnek tulajdonítja a későbbre halasztott házasságkötéseket és gyermekvállalást, valamint a kisebb létszámú családokat.
A jelentés szerint a fiatalok nem csupán a munkalehetőségek miatt aggódnak, hanem képzésük minősége és használhatósága miatt is, és elsősorban a környezetvédelem, valamint az új technológiák terén látnak munkalehetőségeket.
Az ENSZ szakosított szerve, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatai szerint 2011-ben világszerte 74,8 millió 15 és 24 év közötti fiatal volt munkanélküli, ami több mint négymilliós növekedés 2007 óta. A fiatalkori munkanélküliséget csupán három fejlett ipari országban: Ausztriában, Németországban és Svájcban sikerült visszaszorítani a 2007-es szint alá.