Czomba Sándor a baranyai, a somogyi és a tolnai kormányhivatal munkaügyi központjainak Sorsfordító-Sorsformáló elnevezésű képzési és foglalkoztatási programjának záróeseményén azt mondta: mindenkinek, bárhol is éljen Magyarországon, meg kell kapnia az esélyt a munkára, hogy ne a szociális ellátórendszer igen szűkös lehetőségeit kihasználva próbáljon megélni.
„Ez óriási kihívás és nem megy egyik napról a másikra” – hangsúlyozta. Hozzátette: a kormány komoly erőfeszítéseket tesz a versenyszférát érintően a gazdasági növekedés beindítására, de különösen ott, ahol ennek eredményei még nem látszanak, szükség van a települések, a munkaügyi központok, a civilek együttműködéseként, összefogásaként beinduló foglalkoztatási programokra is.
Czomba Sándor ambiciózus célnak nevezte az egymillió új munkahely létrehozását, megjegyezve, hogy bár ez a terv sok vitát generált, az optimális, hatékony foglalkoztatáshoz, a nemzetközi versenyképesség javításához, a dinamikus gazdasági növekedéshez ennyi álláshely hiányzik Magyarországon. Utalt rá: a kevesebb, mint 10 millió lakosú Magyarországon az elmúlt két évtizedben 3,7-4 millió között volt a foglalkoztatottak száma, s ebből még nem sikerült „kitörni”. Jelenleg 3,8 millióan vannak állásban, közülük 1,7 millióan dolgoznak a termelő szférában.
„Ha a foglalkoztatásban nem tudunk eredményeket elérni, akkor minden eddigi nyűgünket, gondunkat, bajunkat, például az oktatás, az egészségügy, a nyugdíjrendszer tekintetében, magunk előtt fogjuk tolni és képtelenek leszünk tartósan kezelni” – mondta.
Czomba Sándor kijelentette: lassan, de fokozatosan javul a foglalkoztatás, a munkanélküliségi ráta tavaly év végén 10,9 százalékra csökkent az előző évi 11,2 százalékról, és az alkalmazottak száma két év alatt 70 ezerrel nőtt. Hozzáfűzte, hogy a közfoglalkoztatásban tavaly több mint 268 ezren vettek részt.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium idén a tavalyi 5 milliárd forint duplájával támogatja a mikro-, kis-, és középvállalkozások munkahelyteremtő beruházásit, közfoglalkoztatásra pedig 2011. évi 64 milliárd forint helyett 132 milliárdot költenek. A pénz ugyanakkor idén csak hat és nyolcórás foglalkoztatásra használható fel.
Dömötör Csaba, a 2009 márciusában indított Sorsfordító-Sorsformáló programot megvalósító Diófa Konzorcium vezetője a kezdeményezéssel kapcsolatban elmondta: a dán termelőiskolához hasonló módszert alkalmazva a Dél-Dunántúl 33 településén 213, főként tartós munkanélküli szerezhetett kertészeti elméleti ismereteket és gyakorlati tapasztalatokat.
A résztvevők 1000 órás képzést követően önkormányzati és magánkertészetekben mentorok irányításával, az adott térségre jellemző kultúrák művelésével sajátították el a zöldség- és gyümölcstermesztés alapjait, esélyt kapva arra, hogy tudásukat alkalmazottként, vagy saját kiskertjükben kamatoztathassák. Dömötör Csaba hozzátette: emellett a kezdeményezés nagy előnye volt az is, hogy az önkormányzatok az így előállított termények helyi felhasználásával csökkenthették kiadásaikat.
A szakember rámutatott, a 660 millió forintos program február végén zárul, a tapasztalatok kedvezőek, azt azonban nem tudni, a résztvevők közül később hányan tudnak tartósan elhelyezkedni. A szakember ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a résztvevők felére igényt tart a munkaerőpiac.
Dömötör Csaba szólt arról is, hogy a programba nyolc diplomás, 30 évesnél fiatalabb agrárszakembert is bevontak, segítve őket az elhelyezkedésükhöz szükséges gyakorlat megszerzésében. Tudomása szerint mindannyian helytálltak és tovább foglalkoztatják őket.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül