A közlemény szerint a vonatkozó jogszabály módosításának előkészítése és a szükséges uniós brüsszeli egyeztetés a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közreműködésével folyik.
A fordított adózásnál az eladó nem számít fel áfát, a forgalmi adót a vevőnek kell megfizetnie, közvetlenül az államnak. Ez az adózástechnikai lépés a szakértők szerint hozzájárul a mezőgazdaságban jellemző áfacsalási módszerek visszaszorításához.
A VM emlékeztet: a kormány folyamatosan tárgyal az Európai Bizottsággal az egyes mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos áfacsalások visszaszorítására alkalmas fordított adózás bevezetéséről.
Az ágazati szereplők véleménye szerint a gabonaágazaton belül a feketegazdaság aránya akár a 20–30 százalékot is elérheti. A fordított adózás bevezetése elsősorban olyan csalástípusok ellen lehet hatékony, amikor a felvásárló a továbbértékesítés után, az áfa befizetése előtt eltűnik a piacról vagy csődbe megy. A számla alapján viszont a tőle vásárló jogosult a meg nem fizetett adó levonására. A fordított adózás alkalmazásakor például az eladónak az áfabevallásában meg kell adnia a vevő adószámát, míg a vevőnek az eladó adószámát kell közölnie az adóhatósággal.
Amennyiben a fordított áfaszabályokat az Európai Bizottság jóváhagyja, július elsejétől lehet alkalmazni. A fordított áfa alá tartozó termények várhatóan a következők lesznek: kukorica, búza, árpa, rozs, zab, tritikálé, napraforgó, repce és szójabab.
A szaktárca közleményében példaként megemlíti, hogy Romániában a múlt év óta sikeresen alkalmazzák a fordított áfafizetést egyes mezőgazdasági terményeknél.

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába