„A gazdasági helyzet az egész világon romlik. A jövő év is a recesszióé lesz. Meg kell tanulnunk jobban és kevesebb erőforrást használva termelni” – mondta a bankelnök.
Visco megdicsérte az olasz kormány takarékossági programját, szerinte az jó stratégia a válság ellen, de hangsúlyozta az intézkedések felgyorsításának fontosságát. „Olaszország fontos lépéseket tett, ám gondoskodnunk kell róla, hogy ne bizonytalanodjunk el, ne lassítsunk. A kormányzati intézkedéseket fel kell gyorsítani” – magyarázta.
„Sok függ saját magunktól”
Azt mondta: Olaszországnak nincs szüksége külső segítségre, de ez a hazai fejleményektől függ hosszabb távon. „Ha a piacok megérzik, hogy Olaszországban fordulat történt, ha látják, hogy nem engedjük el a gyeplőt az államháztartási fegyelemben, és gondoskodni fogunk a (gazdasági) növekedésről, akkor Olaszországnak nem lesz szüksége a mentőalapokra. Sok függ saját magunktól” – idézte az olasz központi bank elnökét az újság.
Csökkenő GDP
Olaszország hazai összterméke (GDP) az első negyedévben 0,8 százalékkal volt kisebb a tavalyi utolsó negyedévinél és 1,4 százalékkal a tavalyi első negyedévinél. Havi összehasonlításban a tavalyi harmadik negyedév óta, éves egybevetésben a tavalyi utolsó negyedév óta csökken az olasz GDP.
Az adatokat közlő olasz statisztikai hivatal az idei egész évre átlagosan 1,5 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít, jövőre azonban lehetségesnek tart 0,5 százalékos növekedést.
Csak erkölcsi támogatás kell
Olaszországnak erkölcsi támogatás kell Németországtól és nem pénzügyi segítség – hangsúlyozta Mario Monti olasz miniszterelnök a Der Spiegel című német hírmagazinban vasárnap megjelent nyilatkozatában.
Az olasz kormányfő azt mondta, hogy jövő áprilisig akar hivatalában maradni, és így folytatta: „Remélem, addig sikerül megmentenem Olaszországot a pénzügyi romlástól néhány európai barátunk, köztük Németország erkölcsi támogatásával. Világosan mondom: erkölcsi, nem pedig pénzügyi támogatásával.”
Pénz helyett Németországnak valamivel több mozgásteret kellene hagynia azon euróövezeti országok számára, amelyek elvégzik a szükséges reformokat – mondta Monti, és hozzátette: aggódik az olasz parlamentben mind erősebb németellenes hangulat miatt, és erről tájékoztatta Angela Merkel német kancellárt is.
Németország rokonszenvezik Olaszországgal, de közben a legtöbb német szemlátomást azt hiszi, hogy Olaszország pénzügyi segítséget kapott Németországtól vagy az EU-tól, márpedig ez nem igaz – üzente a Monti a német olvasóknak. Megjegyezte, hogy a német kormány eddigi hozzájárulása az euróövezeti mentőprogramokhoz a német bankoknak is használt, például azoknak, amelyek befektettek Görögországban.