Andor: Az EU 2.0-ra van szükség

Andor László szerint az úgynevezett EU 2.0 szükséges a válság leküzdéséhez. Patai Mihály pedig kifejtette: előbb-utóbb „mindenkinek abba kell hagynia a bankárok szapulását”.

LM
2012. 09. 27. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztosa az 50., jubileumi közgazdász-vándorgyűlésen elmondta: ebben a helyzetben vetődött fel a bank-, fiskális és politikai unió szükségességének meghirdetése. A növekvő munkanélküliség és szegénység leküzdése érdekében ugyanakkor szükségessé válna egyfajta szociális unió megteremtése is, és a foglalkoztatási és szociális szempontoknak meg kell jelenniük az unió költségvetésében – tette hozzá Andor László.

A biztos emlékeztetett arra, hogy az öt éve az Egyesült Államokban kezdődött pénzügyi válság hólabdaként gördült végig a világon, és Európában elkerülhetetlenné tette új pénzügyi alapok létrehozását és az uniós fiskális szigor erősítését.

Andor: Szociális válság fenyeget

Ugyanakkor a gondot az jelenti, hogy az unió 2012-re nem látszik kiemelkedni a krízisből, megint lassul a növekedés, és társadalmi, gazdasági szempontból egyre polarizálódik a közösség, nőnek a tagállamok közötti különbségek, és félő, hogy ez a trend 2013-ban is folytatódik – mondta. A helyzet súlyos, robbanásveszélyes és néhány tagállamban szociális válsággal fenyeget – állapította meg, hozzátéve, ebben a helyzetben vetődött fel, hogy szükséges az európai intézmények kohéziójának és hatalmának erősítése.


Ezen tervek szerint a bankunió egységes bankfelügyeletet, bankszanálási mechanizmust és betétbiztosítást jelentene, a fiskális unió fontos eleme az eurókötvények ügye, a politikai unió pedig az európai intézmények hatalmának erősítését jelenti. Ez utóbbihoz viszont európai választásokra volna szükség – mutatott rá Andor László.

Patai: A magyar bankrendszer a legerősebb

Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke elmondta, hogy a tőkehelyzet tekintetében a magyar bankrendszer Európa legerősebb bankrendszere, ugyanis a tulajdonosok megoldották a feltőkésítést anélkül, hogy az egyetlen fillérbe került volna az adófizetőknek.

A 2008-as csúcshoz képest drasztikusan csökkent a hitelállomány, és a jövőben is csak annak lassú növekedésével lehet számolni – mondta a bankszövetség elnöke. Az elmúlt évben a végtörlesztés és a banki többletadó miatt 300 millió eurós veszteséget szenvedett el a hitelintézeti szféra. Emellett elsősorban az ingatlanpiac, az ingatlanfejlesztések visszaesése, a lakossági hitelek drasztikus csökkenése és a hitelbírálatok szigorodása, egyszóval az üzleti lehetőségek szűkülése miatt a következő időszakban a „banktorta” zsugorodására kell számítani – szögezte le.

Úgy vélekedett: a politikai és gazdasági elitnek meg kell békülnie az európai beágyazottsággal, a lassú gazdasági növekedéssel, és előbb-utóbb „mindenkinek abba kell hagynia a bankárok szapulását”. A hitel hiánya megakasztja a gazdaság mindenfajta mozgását – vélekedett Patai Mihály a Magyar Közgazdasági Társaság gyűlésén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.