Az Európai Bizottság hivatalosan felszólította Magyarországot, hogy két hónapon belül változtassa meg a kiskereskedelmi és a távközlési ágazatra vonatkozó különadókról szóló jogszabályát, különben az Európai Unió Bírósága elé terjesztheti az ügyeket. A magyar kormány ettől a kéréstől függetlenül korábbi elhatározásához híven 2013. január elsejével teljes egészében megszünteti az átmeneti jelleggel bevezetett, egyes ágazatokat – így a kiskereskedelmet és a telekommunikációs szektort – terhelő különadókat. Ugyanakkor a magyar kormány meg van győződve arról, hogy a hatályos magyar szabályozás teljes mértékben összhangban áll az uniós joggal.
A kormány az adórendszer átalakítása során emellett olyan adónemek bevezetéséről döntött, amelyek hosszú távon is kiszámíthatóvá teszik az államháztartást, továbbá illeszkednek azon elképzeléséhez, hogy az adóterhelés súlypontja a jövedelmeket terhelő adókról egyre inkább a fogyasztási, forgalmi típusú, illetve a káros externáliákat terhelő adókra helyeződjön át.
Eddig 225 kötelezettségszegési eljárást indított ellenünk az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság június 21-én intézett hivatalos figyelmeztetést a 2010-ben hozott adóügyi szabályok, illetve a különleges kiskereskedelmi adók ügyében Magyarországhoz. A Nemzetgazdasági Minisztérium akkor azt közölte, hogy a jogszabályok megfelelnek a közösségi jognak. Giró-Szász András pedig kijelentette: a kormány megadja a válaszokat az Európai Bizottságnak, amennyiben pedig a testületet nem győzi meg a magyar álláspont, kész az Európai Bíróságon megvédeni.
Az mno.hu összeállítása szerint 2012 elején 951 kötelezettségszegési eljárás volt folyamatban az unióban. Magyarország ellen 2004-es csatlakozásunk óta 225 kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság. Ez a szám egyáltalán nem magas, hiszen például Olaszország esetében csak 2010-ben 176, Belgium esetében 159, Görögország esetében 157 jogsértési eljárás volt folyamatban. A jogsértések által leginkább érintett három szakpolitikai terület (környezetvédelem, belső piac és adózás) az összes ügy 52 százalékát tette ki.