Értelmét vesztette a kötelezettségszegési eljárás

A kormány az Európai Bizottság kérésétől függetlenül kivezeti a kötelezettségszegési eljárás alapját képező intézkedéseket – közölte szerdán a Nemzetgazdasági Minisztérium.

WA
2012. 11. 21. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság hivatalosan felszólította Magyarországot, hogy két hónapon belül változtassa meg a kiskereskedelmi és a távközlési ágazatra vonatkozó különadókról szóló jogszabályát, különben az Európai Unió Bírósága elé terjesztheti az ügyeket. A magyar kormány ettől a kéréstől függetlenül korábbi elhatározásához híven 2013. január elsejével teljes egészében megszünteti az átmeneti jelleggel bevezetett, egyes ágazatokat – így a kiskereskedelmet és a telekommunikációs szektort – terhelő különadókat. Ugyanakkor a magyar kormány meg van győződve arról, hogy a hatályos magyar szabályozás teljes mértékben összhangban áll az uniós joggal.

A kormány az adórendszer átalakítása során emellett olyan adónemek bevezetéséről döntött, amelyek hosszú távon is kiszámíthatóvá teszik az államháztartást, továbbá illeszkednek azon elképzeléséhez, hogy az adóterhelés súlypontja a jövedelmeket terhelő adókról egyre inkább a fogyasztási, forgalmi típusú, illetve a káros externáliákat terhelő adókra helyeződjön át.

Eddig 225 kötelezettségszegési eljárást indított ellenünk az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság június 21-én intézett hivatalos figyelmeztetést a 2010-ben hozott adóügyi szabályok, illetve a különleges kiskereskedelmi adók ügyében Magyarországhoz. A Nemzetgazdasági Minisztérium akkor azt közölte, hogy a jogszabályok megfelelnek a közösségi jognak. Giró-Szász András pedig kijelentette: a kormány megadja a válaszokat az Európai Bizottságnak, amennyiben pedig a testületet nem győzi meg a magyar álláspont, kész az Európai Bíróságon megvédeni.

Az mno.hu összeállítása szerint 2012 elején 951 kötelezettségszegési eljárás volt folyamatban az unióban. Magyarország ellen 2004-es csatlakozásunk óta 225 kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság. Ez a szám egyáltalán nem magas, hiszen például Olaszország esetében csak 2010-ben 176, Belgium esetében 159, Görögország esetében 157 jogsértési eljárás volt folyamatban. A jogsértések által leginkább érintett három szakpolitikai terület (környezetvédelem, belső piac és adózás) az összes ügy 52 százalékát tette ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.