Nagy szükség van a hiteles központi bankra

Az Európai Központi Bank elnöke szerint egy központi bank sikeressége a hitelességén múlik: akkor teljesítheti az árstabilitás fenntartására vonatkozó feladatát, ha hiteles.

GB
2012. 12. 07. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mario Draghi pénteken Budapesten a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szervezett éves Horgony 2013 konferencián úgy fogalmazott: a hiteles monetáris politika feltétele a központi bank intézményi, személyi, funkcionális és pénzügyi függetlensége. Beszédében kiemelte: az euróövezeti csatlakozásra váró országok azáltal biztosíthatják a kedvező konvergenciát a közös valuta térségéhez, ha megfelelő strukturális reformokat vezetnek be, kiegyensúlyozott költségvetési politikát folytatnak, és biztosítják a pénzügyi rendszer egészséges működését.

Az EKB elnöke előadásában megköszönte Simor András, az MNB elnökének munkáját az EKB Általános Tanácsában. Simor András jegybankelnöki mandátuma márciusban jár le.



Draghi: Jobban számon lehet kérni

„Az euróövezethez való későbbi csatlakozás a szuverenitás nagyobb megosztását, és a nagyobb európai számonkérhetőséget vonja maga után, mint tíz évvel ezelőtt” – fogalmazott. Az euróövezeti csatlakozásra váró államok monetáris politikai feladatairól szólva kiemelte: az árstabilitás kiszámítható gazdasági környezetet teremt, amely a befektetői és fogyasztói bizalom javulását segíti elő. Ezenkívül a legszegényebb társadalmi rétegek vásárlóerejét is védi – tette hozzá.

Az MNB által is követett inflációs célkövetés politikájáról elmondta: figyelembe kell venni a monetáris politikának a valutaárfolyamra gyakorolt hatását is. Kifejtette: olyan országokban, ahol magas az eladósodottság külföldi devizában, a központi bankoknak kevés mozgásterük van a gazdaság teljesítményének visszaesésekor. „Ez különösen igaz akkor, amikor már eleve magas az infláció és nincsen meg a strukturális és intézményi reformok kritikus tömege, amely képes fenntartható szintre csökkenteni az ország kockázati felárát” – tette hozzá. „Ilyen esetben az alapkamat csökkentése azzal a kockázattal jár, hogy egy ponton leértékelési nyomást helyez a helyi valutára” – fogalmazott az EKB elnöke.

AZ EKB elnöke nemrégiben úgy vélekedett, már látja a fényt a válságból kifelé vezető alagút végén. „Még nem tudhatjuk magunk mögött a válságot, de 2013 második félévében minden bizonnyal megkezdődhet a teljes euróövezet fellendülése” – nyilatkozta Draghi. Az intézmény előrejelzése viszont nem ilyen optimista: e szerint jövőre sem várható jelentős gazdasági növekedés az euróövezetben. Az EKB stábja által készített előrejelzés szerint az idén 0,4-0,6 százalékkal esik vissza az euróövezeti gazdaság. Jövőre az euróövezeti GDP volumenváltozása 0,9 százalékos visszaesés és 0,3 százalékos növekedés között alakulhat.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.