Oszkóék mindent rossznak látnak

A Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány előrejelzése szerint a magyar gazdaság tartós pangást fog mutatni a következő években.

BL
2012. 12. 19. 11:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi pénzügyminiszter az alapítvány Közös kassza projektjének újabb fejezetét ismertetve úgy fogalmazott: a gyarapodás legnagyobb akadálya az, hogy a kormány által folytatott „unortodox” gazdaságpolitika miatt nem fog bővülni a foglalkoztatás a következő években. Oszkó Péter szerint a magyar gazdaság jelenlegi pályája nem tudja tartósan kivezetni az országot az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásából. Mint mondta, a kormány „átmeneti és látszatmegoldásokat” ad a hiány csökkentésére, amivel feláldozza a növekedést.

A korábbi pénzügyminiszter a 2013–2016-os időszakra vonatkozó makrogazdasági előrejelzést ismertetve elmondta: az elkövetkező években a kivitel lehet a gazdasági növekedés egyetlen motorja, és a beruházások is kizárólag az alacsonyabb bázishatás miatt nőhetnek. A háztartások fogyasztásában nem várható növekedés – tette hozzá.

Nem veszik komolyan

Az inflációs kilátásokkal kapcsolatosan Oszkó Péter elmondta: számításaik szerint 2013-ban 5 százalékkal nőnek a fogyasztói árak, jóllehet ez a szám nem veszi figyelembe a kormányzat által bejelentett rezsicsökkentés hatásait. Az elemzés szerint a forint is tartósan gyengülő pályát fog mutatni, a munkanélküliség üteme pedig 2015-re meghaladhatja majd a 13 százalékot.

Tandíj: igen vagy nem

A tandíj szükségességét firtató kérdésre leszögezte: „nem az a kérdés, hogy tandíj igen vagy nem, hanem hogy kire, milyen szereplőkre milyen mértékben lehet terheket pakolni úgy, hogy az a társadalom alapvető tudásbeli továbbfejlesztését és a felsőoktatás racionális működését ne akadályozza”.

Elismerés Brüsszelből

Ismert, az Európai Bizottság kedden közzétett átfogó jelentésében kiemelte: Magyarország rövid távon nincs kitéve fiskális fenyegetettségnek. Az értékelés szerint a pénzügyek fenntarthatóságának kockázata közép- és hosszú távon is alacsonynak mondható, feltéve, ha teljes mértékben megvalósítják a tervezett, Brüsszel által ambiciózusnak minősített fiskális konszolidációt, valamint jóval 2014 után is megőrzik az akkori szinten a célul kitűzött egyensúlyi helyzetet.

Részben a mezőgazdaságot sújtó aszálykár miatt 1,5 százalékkal csökken idén a magyar GDP, a jövő évi növekedésre vonatkozó prognózist pedig elsősorban a gyengébb külső konjunktúra miatt 0,3 százalékra mérsékelte a Századvég Gazdaságkutató Zrt. A meghirdetett költségvetési kiigazítások végrehajtásával tarthatónak ítélik 2012-ben és 2013-ban is a 2,7 százalékos hiánycélt, ezzel párhuzamosan az infláció lassú csökkenését várják.

A Magyar Nemzeti Bank kedden közzétett makrogazdasági előrejelzése szerint az idén 1,4 százalékkal csökken, 2013-ban már 0,5 százalékkal nő, 2014-ben pedig 1,5 százalékkal bővül a magyar bruttó hazai termék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.