A határozati javaslatot a gazdasági és informatikai bizottság hétfői ülésén terjesztette az Országgyűlés elé. A bizottsági szavazások az egymondatos határozati javaslat általános vitára bocsátásáról szólnak. A fenntartható fejlődés bizottságának ülését KDNP-s Nagy Andor vezette, miután a független Jávor Benedek lemondott a bizottsági elnöki és tagsági pozíciójáról is.
Döntés a parlamentben
Módosította az idei évi költségvetést az E.ON gázüzletágának megvásárlásával összefüggésben az Országgyűlés a tavaszi ülésszak második ülésnapján.
Évente kell jelentést készítenie a hivatalnak
Az atomenergiáról szóló törvény kötelezi az Országos Atomenergia Hivatalt (OAH), hogy évente jelentést készítsen a kormánynak és az Országgyűlésnek az atomenergia hazai alkalmazásának biztonságáról. A biztonsági vizsgálat a Paksi Atomerőműre, a Budapesti Kutatóreaktorra, az Oktatóreaktorra és a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójára terjedt ki. A jelentés kitér arra, hogy 2009-ben a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójánál egy esetben túllépték a tárolócső feltöltött állapotára vonatkozó maximális oxigén- és nedvességtartalomnak az Üzemeltetési Szabályzatban meghatározott korlátait, a Paksi Atomerőműben pedig egy esemény a hétfokozatú nemzetközi nukleárisesemény-skálán (International Nuclear Event Scale, INES) 2-es besorolást kapott.
Két releváns szabályt készítettek elő
Az atomenergia alkalmazásának biztonsága területén 2010-ben az OAH és az illetékes minisztériumok két fontos jogszabályt készítettek elő. Az egyik az országos nukleárisbaleset-elhárítási rendszerről szól, a másik a radioaktív anyagok nyilvántartásának és ellenőrzésének rendjéről. 2011 második felében Budapesten, egy magyar kft.-ben – orvosi diagnosztikai és gyógyászati célú – jódizotóp-gyártási folyamat során a szokásos mennyiséget többszörösen meghaladó mértékű radioaktív anyag került ki a légtérbe. Bár a kibocsátás teljes mértéke nem érte el az éves, hatóságilag jóváhagyott korlátot, a gyártást felfüggesztették, és kivizsgálták az ügyet.