Atomenergia: górcső alá veszik az elmúlt éveket

Egyhangúlag támogatta a parlament fenntartható fejlődési bizottsága azt a jelentést, amely az atomenergia felhasználási formáit tartalmazza a 2009–11-es időszakra.

NT
2013. 02. 12. 10:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határozati javaslatot a gazdasági és informatikai bizottság hétfői ülésén terjesztette az Országgyűlés elé. A bizottsági szavazások az egymondatos határozati javaslat általános vitára bocsátásáról szólnak. A fenntartható fejlődés bizottságának ülését KDNP-s Nagy Andor vezette, miután a független Jávor Benedek lemondott a bizottsági elnöki és tagsági pozíciójáról is.

Döntés a parlamentben

Módosította az idei évi költségvetést az E.ON gázüzletágának megvásárlásával összefüggésben az Országgyűlés a tavaszi ülésszak második ülésnapján.

Évente kell jelentést készítenie a hivatalnak

Az atomenergiáról szóló törvény kötelezi az Országos Atomenergia Hivatalt (OAH), hogy évente jelentést készítsen a kormánynak és az Országgyűlésnek az atomenergia hazai alkalmazásának biztonságáról. A biztonsági vizsgálat a Paksi Atomerőműre, a Budapesti Kutatóreaktorra, az Oktatóreaktorra és a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójára terjedt ki. A jelentés kitér arra, hogy 2009-ben a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójánál egy esetben túllépték a tárolócső feltöltött állapotára vonatkozó maximális oxigén- és nedvességtartalomnak az Üzemeltetési Szabályzatban meghatározott korlátait, a Paksi Atomerőműben pedig egy esemény a hétfokozatú nemzetközi nukleárisesemény-skálán (International Nuclear Event Scale, INES) 2-es besorolást kapott.

Két releváns szabályt készítettek elő

Az atomenergia alkalmazásának biztonsága területén 2010-ben az OAH és az illetékes minisztériumok két fontos jogszabályt készítettek elő. Az egyik az országos nukleárisbaleset-elhárítási rendszerről szól, a másik a radioaktív anyagok nyilvántartásának és ellenőrzésének rendjéről. 2011 második felében Budapesten, egy magyar kft.-ben – orvosi diagnosztikai és gyógyászati célú – jódizotóp-gyártási folyamat során a szokásos mennyiséget többszörösen meghaladó mértékű radioaktív anyag került ki a légtérbe. Bár a kibocsátás teljes mértéke nem érte el az éves, hatóságilag jóváhagyott korlátot, a gyártást felfüggesztették, és kivizsgálták az ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.