Módosították az idei költségvetést a visszavásárlás miatt

2013. 02. 12. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Módosította az idei évi költségvetést az E.ON gáz üzletágának megvásárlásával összefüggésben az Országgyűlés a tavaszi ülésszak második ülésnapján. A képviselők 217 igen szavazattal, 25 nem ellenében és 15 tartózkodás mellett fogadták el kedden a büdzsé megváltoztatását. A módosítás értelmében az állam készfizető kezesként felel az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-nek az E.ON SE-vel kötött adásvételi szerződésből eredő, legfeljebb 875 millió eurónak megfelelő forintösszeg, plusz a készletek megvásárlása miatt legfeljebb 90 milliárd forint fizetési kötelezettsége teljesítéséért. A parlament számvevőszéki és költségvetési bizottsága hétfőn mondott igent, s találta általános vitára alkalmasnak az idei költségvetésnek az E.ON-gázüzletág megvásárlása miatti módosításáról szóló törvényjavaslatot.

Mi volt még a parlamentben?

Az előző nem volt hiteles, így Mesterházy Attila ismét kérjen bocsánatot a határon túli magyaroktól – szólította fel az MSZP elnökét Kovács Péter fideszes képviselő. Szávay István jobbikos képviselő pedig helyesnek ítélte meg Németh Zsolt fellépését székelyzászló-ügyben.

Az önkormányzatok törvényességi felügyeletének pontosítását célozza az önkormányzati törvény módosítása, amelynek általános vitájával folytatta munkáját az Országgyűlés kedden.

A költségvetést módosították, az E.ON a Ház előtt

Orbán Viktor az E.ON gázüzletágának megvásárlására és a magyar–orosz tárgyalásokra vonatkozó azonnali kérdésekre reagálva hétfőn a parlamentben elmondta: az E.ON-szerződés a Ház előtt van, így meg lehet tárgyalni. A miniszterelnök emlékeztetett rá, hogy a magyar rezsiárak különösen magasak, ezért az az érdeke mindannyiunknak, hogy ezeket csökkenteni lehessen, ebben fontos tétel a gáz – húzta alá.

A kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a gáz nagy része Oroszországból érkezik, de az orosz–magyar gázszállítási szerződések nem nálunk vannak, egy orosz és német cég szerződése döntötte el az elmúlt években. „Magyarország energiakitettségéről az oroszok és a németek tárgyaltak, mi még csak tárgyalófelek sem voltunk” – jelentette ki Orbán.

A magyar emberek számára fontos kérdések

Bizottsági döntések

Az atomenergia 2009–11 közti hazai alkalmazásának biztonságát taglaló jelentés elfogadásáról szóló határozati javaslatot vita nélkül, egyhangúlag támogatta a parlament fenntartható fejlődési bizottsága.

A kormányfő január utolsó napján Vlagyimir Putyinnal folytatott oroszországi tárgyalásai után jelentette be, hogy a kabinet visszavásárolta azokat az eszközöket – például gáztározókat, szerződéseket –, amelyeket az előző kormányok privatizáltak. Hangsúlyozta: Magyarország polgárai most már biztonságban érezhetik magukat az energiaellátás mennyisége, illetve az érte fizetendő ár tekintetében is. Orbán és Johannes Teyssen, az E.ON elnök–vezérigazgatója 2012. november 30-án írta alá a szándéknyilatkozatot az E.ON-csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek átruházásáról az MVM-re.

Orbán Viktor akkori tájékoztatása szerint a moszkvai tárgyalásai során minden, a magyar emberek szempontjából fontos kérdés napirendre került, így az orosz–magyar energetikai együttműködés, a magyar mezőgazdasági és ipari termékek oroszországi értékesítésének kérdése, a két ország közötti légügyi kapcsolatrendszer és a kulturális, oktatási együttműködés kérdései is. A miniszterelnök szerint moszkvai látogatása fontos lépés volt, hogy a válság után kialakuló új világgazdasági rendszerben az eddiginél szorosabbá és a magyarok szempontjából gyümölcsözőbbé váljon az orosz–magyar kapcsolat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.