A parlamenti honlapon pénteken közzétett dokumentumban az olvasható, hogy a központi költségvetés ugyanolyan feltételekkel, kamatkondíciókkal törleszti az adósságot, mint az önkormányzatok tették volna. A megyei önkormányzatoktól 2011-ben átvállalt hitelek közül a forintalapúakat az állam még abban az évben előtörlesztette, a – döntően változó kamatozású – devizahitelek összege pedig az idei év elején csaknem 92 milliárd forintot tett ki. Az állam az átvállalt és 2013 elején még fennálló hitelekre az idén várhatóan 17,6 milliárd forint törlesztést és 1,74 milliárd forint kamatot fizet ki – olvasható a tájékoztatásban.
Tállai András szerint történelmi léptékű az önkormányzati adósságok állami átvállalása, a helyhatóságok tiszta lappal tudnak indulni a konszolidáció után. Az önkormányzati államtitkár az MTI-nek adott február 15-i interjújában felidézte, hogy az önkormányzatok nagy részének 2010-ben komoly működési hiánya volt, amit kiegészítő kormányzati támogatásokkal sikerült kezelni, majd nekiláttak a teljes rendszer átalakításának. Szavai szerint rendszerszintű volt az eladósodás, ami az ország önkormányzatainak kétharmadát, vagyis több millió ember lakóhelyét érintette. Az államtitkár szerint ennek indoka a szocialisták gazdaságpolitikája volt, ami egyre több feladatot és egyre kevesebb forrást adott a helyhatóságoknak, így hitelekből, kötvénykibocsátásból próbálták fedezni kiadásaikat.
Felhatalmazta a Fővárosi Közgyűlés Tarlós István főpolgármestert pénteken, hogy megkösse az állami adósságátvállalással kapcsolatos megállapodásokat. Az adósságátvállalási ráta a főváros esetében nem negyven százalék lesz, hanem ötven és hatvan százalék közötti – mondta Tarlós István még február 18-án az ATV Start című műsorában. A főváros adósságának átvállalására a főpolgármester és Pintér Sándor belügyminiszter tavaly decemberi találkozóján derült fény.
A miskolci önkormányzat nettó 35,2 milliárd forintos adósságából 17 milliárdot , míg Cegléd adósságának várhatóan az 50 százalékát vállalja át az állam.
Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek.
Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam .
Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.
Kaposvár 21 milliárd forintnyi adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.
Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.