Orbán Viktor miniszterelnök októberben jelentette be, hogy az állam összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át 1956 önkormányzattól. Az ötezer lakosúnál nagyobb települések esetében az átvállalás 40 és 70 százalék között lehet. Az adósságkonszolidáció mértéke az egy főre jutó iparűzésiadó-bevételek alapján dől el.
Egy a Kormany.hu-ra januárban feltett tájékoztató szerint a budapesti kerületek esetében a tervezett adósságátvállalás egységesen 40 százalékos. Az adósságátvállalás mértékéről a nemzetgazdasági miniszter és a belügyminiszter legkésőbb február végéig egyezik meg az önkormányzatokkal. A gazdasági tárca vezetője – az államadósság-kezelő központon keresztül – június 28-áig köt újabb megállapodást a helyhatóságokkal és hitelezőikkel, gondoskodva az adósság átvállalásáról.
Az önkormányzati államtitkár szerint történelmi léptékű az önkormányzati adósságok állami átvállalása, a helyhatóságok tiszta lappal tudnak indulni a konszolidáció után. „Egyszer minden véget ér, nem lehet a végtelenségig eladósodni” – jelentette ki Tállai András. Elmondta: a múltat az adósságkonszolidációval, a jövőt az új önkormányzati és a stabilitási törvénnyel rendezik.
Hol és mennyi? – Adósságátvállalás számokban:
A miskolci önkormányzat nettó 35,2 milliárd forintos adósságából 17 milliárdot , míg Cegléd adósságának várhatóan az 50 százalékát vállalja át az állam.
Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek.
Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam .
Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.
Kaposvár 21 milliárd forintnyi adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.
Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.