Növekedés a turizmusban, semmi ok a szégyenkezésre

A turizmus növekedésében kiemelt szerep jutott tavaly a vendégéjszakák 76,7 százalékát regisztráló szállodáknak.

BuL
2013. 02. 22. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KSH adatai szerint a kereskedelmi szálláshelyek szobakapacitás-kihasználtsága 2012-ben 39,5 százalék volt. A szállodákban átlagosan 47,8 százalékos, ezen belül a gyógyszállodákban 57,6, a wellness-szállodákban 47,6 százalékos kapacitáskihasználtságot mértek. A külföldi vendégek száma (3,677 millió fő) 9,2 százalékkal, a külföldi vendégéjszakáké (9,591 millió éjszaka) 11,0 százalékkal emelkedett. A belföldi vendégek száma (2,871 millió fő) 1,9 százalékkal, a belföldi vendégéjszakáké (6,993 millió éjszaka) 3,9 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban.

A kereskedelmi szálláshelyek forintban számított szállásdíjbevétele a vendégforgalomnál gyors ütemben, 8,2 százalékkal emelkedett, és összességében 152 milliárd forintot tett ki. A legtöbb szállásdíjbevétel, 135,8 milliárd forint a szállodákban keletkezett, ez az összes szállásdíjbevétel 89,3 százalékának felel meg, és 9,3 százalékkal több a 2011. évinél.

A vendéglátásból és az egyéb szolgáltatásból származó bevételeket is figyelembe véve a kereskedelmi szálláshelyeken összesen 270,3 milliárd forint bruttó bevétel keletkezett, ez 2011-hez viszonyítva folyó áron 6,5 százalékos növekedésnek felel meg. A szállodák összes bruttó bevétele 242,3 milliárd forintot tett ki (+7,8 százalék).

Miközben a kereskedelmi szálláshelyi férőhelyek mindössze egykilencede (11,1 százaléka) található gyógy- és wellness-szállodákban, a vendégek 24,6 százalékát és a vendégéjszakák 26,5 százalékát regisztrálták ezekben. A gyógyszállodák 17,1 milliárd forint, a wellness-szállodák 27,3 milliárd forint bruttó szállásdíjbevételt realizáltak 2012-ben. A gyógyszállodák esetében 20,7, a wellness-szállodák esetében 22,5 százalékkal emelkedtek a bruttó szállásdíjbevételek. A gyógyszállodákban a szállásdíjbevétel 35,8, a wellness-szállodákban 67,4 százaléka származott a belföldiektől.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) segítségével tavaly is számos közös marketingakció valósult meg a hazai szállodák bevonásával, ezek közül kiemelkedett a Budapest Winter Invitation téli forgalomélénkítő kampány. Az MT és az MSZÉSZ a belföldi vendégforgalom élénkítése érdekében is több kampányt lebonyolított, a lakosságot az üdülési csekkek beváltására ösztönözték a szálláshelyeken, illetve a SZÉP-kártya szálláshelyi felhasználását is erősítették a belföldi turizmus növelése érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.