Brüsszel nagyot tévedett

Gazdasági érvekkel már nem lehet a szégyenpadon tartani Magyarországot. Ha nem szüntetik meg a túlzottdeficit-eljárást, az tisztán politikai döntés lesz.

Magyar Nemzet
2013. 04. 03. 2:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb fontos csatát nyert meg a kormány Brüsszellel szemben a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatban. A kedden kiadott részletes adatok is alátámasztották, hogy sokkal kisebb lett a költségvetés tavalyi hiánya, mint azt korábban előre jelezték. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatása szerint 2012-ben a kormányzati szektor hiánya 566,7 milliárd forint, azaz a bruttó hazai terméknek csupán a 2 százaléka volt. Ez az eredmény az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásban figyelembe vett módszertana (EDP) szerint jött ki, míg az általános (ESA) modell szerint a GDP 2,1 százaléka volt. Ezek az adatok nemcsak Brüsszel, de a kabinet várakozásait is felülmúlták, hiszen a kormány 2,7 százalékos deficitet vállalt az EU-nak, amit az uniós döntéshozók ráadásul túlságosan is optimistának véltek. Az eredmények azonban megcáfolták a szokásos brüsszeli borúlátást. Ezzel a tavalyi volt a második egymást követő esztendő, amikor a büdzsé hiánya biztosan az unió által elvárt 3 százalék alatti szinten teljesült. Sőt, a 2011-es esztendőt nem számítva – amikor a nyugdíjreform hatására többlettel zárt a büdzsé – utoljára 1999-ben, szintén az Orbán-kormánynak sikerült hasonlóan jó eredményt elérni az államháztartás menedzselésében.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank elemzője a Magyar Nemzetnek elmondta: már a múlt év végén sejteni lehetett, hogy két százalék közelében lesz a deficit, vagyis az év végi hajrában hozott kiigazító intézkedésekről sok közgazdász már akkor úgy vélte, hogy azokra nem lett volna szükség. – Pozitív üzenete van annak, hogy a vártnál is jobb lett az államháztartás tavalyi eredménye, ami arra késztetheti az Európai Bizottságot, hogy módosítsa az idei évre készített deficit-előrejelzését – mondta a lapnak az elemző. A szakértő szerint a gazdasági növekedéssel kapcsolatos előrejelzéseken kívül aligha maradt olyan szakmai érv Magyarországgal szemben, amire hivatkozva a bizottság továbbra is érvényben tarthatná a túlzott deficiteljárást hazánk ellen. – Brüsszel a gazdaság visszaesése miatt jelzett tavaly is rosszabb deficitet Magyarországnak, azonban nem vizsgálta annak a szerkezetét – hangsúlyozta Suppan. A közgazdász szerint ha az Ecofin idén nyár elején úgy dönt, hogy nem szünteti meg a túlzottdeficit-eljárást hazánk ellen, az vegytisztán politikai döntés lesz. Suppan hangsúlyozta: az eljárás megszüntetésével az üzleti szféra is jobban járna, hiszen csökkennének a kiszámíthatatlan, ad hoc jellegű adóintézkedések.

A teljes cikket a szerdai Magyar Nemzetben olvashatja.

Wiedemann Tamás


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.