Az EBRD is támogatja a jegybanki hitelprogramot

Támogathatónak nevezte a magyar jegybank által meghirdetett hitelezésösztönző intézkedéscsomag alapvető céljait az EBRD elnöke.

KG
2013. 05. 02. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sir Suma Chakrabarti, aki az EBRD Isztambulban rendezendő jövő hétvégi éves közgyűlése előtt tartott sajtótájékoztatót a bank londoni székhelyén, az MTI kérdésére, hogy az EBRD miként értékeli az MNB által nemrégiben ismertetett hitelezésélénkítő terveket, kijelentette: még nem volt alkalma a magyar illetékesekkel közvetlenül áttekinteni a programot, de erre tervei szerint hamarosan sor kerül.

„A magyar hatóságok alapvető célkitűzésében azonban osztozom” – fogalmazott az MNB-programmal kapcsolatban Sir Suma. Hozzátette: a térségi bankok némelyike „úszik a pénzben”, és a probléma emiatt nem a kínálati, hanem inkább a hitelkeresleti oldalon jelentkezik; a bankok – köztük a magyar piacon tevékenykedők is – sokszor csak nagy küszködés árán találnak jó kihelyezési lehetőségeket.

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa keddi eseti ülésén véglegesítette a jegybank növekedési hitelprogramjának részleteit. A jegybankelnök egyben arról tájékoztatott, hogy „heteken belül” döntés születhet a kéthetes MNB-kötvény betétté alakításáról.

Matolcsy György közölte azt is, hogy a bankokkal való egyeztetések következtében döntés született arról, hogy a kis- és középvállalatoknak nyújtandó kedvezményes hitelt a kereskedelmi bankok legfeljebb 2,5 százalék kamatmarzs plusz garanciadíj mellett folyósíthatnák. Matolcsy szerint június 1-jén elindulhat a fentiek alapján a program, és a magyar bankszektor legalább kétharmada részt fog venni benne.

Az MNB programja nem másról szól, mint egy jövedelemátrendezésről. A gazdaságpolitika jelentős összeggel támogatja – a bankrendszeren keresztül – a Magyarországon működő kis- és középvállalkozásokat. Ez a program esszenciája, ami mindenképpen üdvözlendő cél, és szerencsére mindhárom szereplő – az MNB, az annak pénzét közvetítő kereskedelmi bankok és a hitelre szoruló cégek is – érdekelt a sikerben. „Éppen ezért a megegyezés a részletekről menni fog, és ez a program sikereket fog hozni” – fogalmazott Török Zoltán, a Raiffeisen Bank munkatársa, aki úgy véli, fordulat állhat be az év végére, akkorra már több lehet a vállalati hitelkihelyezés, mint amennyi hitelt a cégek visszafizetnek.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke azt mondta, a kkv-k egyik legnagyobb problémája a finanszírozás nehézsége, a jegybank kísérlete pedig éppen arra irányul, hogy „abban a finanszírozási résben, amiből nagyjából 2000 milliárd forint tűnt el az elmúlt három évben, valamilyen enyhülést idézzen elő”. A kkv-k támogatására kidolgozott egyik csomag lényege, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyeknél összemosódik a magán- és a céges vagyon, és devizahitelt vettek föl, megpróbálják valahogy kimenteni szorult helyzetükből. A másik csomag egy kedvezményes hitel, általában a vállalkozások működéséhez. Mindkettőnek vannak kockázatai, hiszen hasonló Magyarországon még nem volt. Ha sikerül a jegybank előremutató kísérlete, akkor versenyt generál a kedvezményes, MNB-forrású hitel közvetítését végző bankok között, így lenyomja a banki árréseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.