Olli Rehn bizottsági alelnök, gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztos május elején arról tájékoztatott, hogy a testület az eljárás megszüntetését javasolhatja Lettország, Litvánia és Románia esetében, Magyarország, illetve Olaszország esetében ehhez további intézkedéseket tartott szükségesnek. A végső döntést a kérdésben – a bizottság javaslata alapján – az európai pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) hozza meg, június végi ülésén. Az Európai Bizottság szerdán évenkénti, országspecifikus gazdaságpolitikai javaslatait is közzéteszi.
Magyarország ellen 2004 óta van érvényben túlzottdeficit-eljárás. Az elhúzódó eljárás eredményeként az Ecofin tavaly a Magyarországnak járó kohéziós források egy részének felfüggesztését javasolta. A költségvetési egyenlegjavító intézkedések hatására végül a tanács a felfüggesztés eltörlése mellett döntött. Jelenleg az Európai Unió 27 tagállama közül 20 ellen folyik túlzottdeficit-eljárás.
Ismert, Varga Mihály májusban egy maximum háromkörös egyenlegjavító intézkedéscsomagot jelentett be annak érdekében, hogy az Európai Bizottság biztosítottnak lássa a 3 százalék alatti költségvetési hiány tartását és kiengedje Magyarországot a túlzottdeficit-eljárásból. Azonban, mint azt a nemzetgazdasági miniszter hétfőn elmondta, kedvező uniós döntés esetén nagy eséllyel csak a költségvetési zárolásokra lesz szükség ezek közül. Ha azonban kedvezőtlen döntés születne, akkor a költségvetés bevételeinek további emelésére már vannak előkészített javaslatok – tette hozzá.
Brüsszeli forrásokra hivatkozva azonban a magyar sajtó már a múlt héten tényként kezelte hazánk kikerülését az eljárásból. Londoni elemzők is úgy vélekedtek, hogy az érvek és ellenérvek egyenlege alapján valószínűsíthető a pozitív döntés.
Kedden a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport javította a magyar befektetések súlyozására adott ajánlását, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva az átértékelést, hogy a térségbeli gazdaságokhoz mérve is javultak a magyar gazdaság növekedési mutatói, és a magyar jegybank monetáris politikája kiszámítható maradt. A cég londoni elemzőinek megítélése szerint mindez várhatóan lehetővé teszi, hogy Magyarország akár már a jövő hónapban kikerüljön az EU túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól.