Hozzátette, hogy a Németországba irányuló magyar kivitel 2012-ben először haladta meg a 20 milliárd eurót. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: Németország Magyarország tradicionálisan legjelentősebb gazdasági-kereskedelmi partnere, ezért a magyar kormány nagy jelentőséget tulajdonít a Németországhoz fűződő kapcsolatoknak. A magyar kormány elismeréssel tekint a német ipar eredményeire, a világgazdaságban betöltött szerepére, valamint a német befektetéseknek Magyarország gazdaságára gyakorolt pozitív hatására – emelte ki Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: 2013-ban Magyarország gazdaságpolitikájában felértékelődik a gazdaság élénkülésének, növekedésének elősegítése, ennek a célkitűzésnek az elérésében a német–magyar gazdasági kapcsolatok további erősítése, az export és a foglalkoztatás növelése, valamint a stabilitás elsődleges szerepet játszanak. A magyar kormány a jövőben is kiemelt partnerként tekint Németországra, a német vállalkozásokra.
A miniszter kitért arra: az új magyar gazdasági modell erősen kapcsolódik a némethez, a magyar-német kapcsolatok pillére a modern német gyáripar tartós magyarországi jelenléte, a német vállalatoknak a magyar gazdaság modernizálásában játszott szerepe. A magyar kormány a modern ipari termelést hosszabb távon is a nemzetgazdaság kiemelt ágazatának gondolja, amelyhez jelentékenyen hozzájárul a német–magyar együttműködés – jelezte Varga Mihály. Elmondta: Németország részesedése Magyarország külkereskedelmi forgalmában eléri a 25 százalékot, a Magyarországon végrehajtott külföldi közvetlen tőkebefektetések állományát tekintve pedig megközelíti a 30 százalékot.
Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy 2012 a Magyarországon végrehajtott német feldolgozóipari beruházások szempontjából kiemelkedő év volt, Orbán Viktor miniszterelnök részvételével tavaly március végén a Mercedes kecskeméti gyárát avatták fel. Szeptemberben Szentgotthárdon az Opel új motorgyárát, októberben a Szombathelyen kuplunggyártással foglalkozó LuK Savaria Kft. sajtoló automatáját adták át, míg a karosszériaelemeket gyártó Kirchhoff Hungária Kft. bővítette esztergomi üzemét. A miniszter külön szólt a Bosch-csoportról, amely 2012 elején a kutatás és fejlesztés kategóriában elnyerte az év befektetője címet.
Varga Mihály rámutatott: a magyar kormány mindig tisztelettel fogadja azokat a külföldi vállalkozókat, akik nem a gyors haszonszerzés érdekében érkeznek Magyarországra, hanem hosszú távon terveznek, s a magyar cégekre partnerként tekintenek. „A német beruházók aktivitásával kapcsolatos érdekeink és célkitűzéseink nagy vonalakban megegyeznek a stratégiai partnerségi megállapodásokban rögzített célkitűzésekkel” – emelte ki a nemzetgazdasági miniszter.
A politikus áprilisban járt Berlinben. A tapasztalatait összegezve akkor azt mondta: Magyarország továbbra is számíthat Németországra és a német vállalkozások befektetéseire. Hangsúlyozta: a két ország közötti gazdasági kapcsolatok töretlenek, és a következő időszakban közös programok, egyebek mellett energiahatékonysági projektek indulhatnak. A német vállalkozások megtalálják a számításukat Magyarországon, ezt mutatja a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) legutóbbi felmérése is, amely szerint német vállalkozások 73 százaléka ismét Magyarországot választaná, ha újra kellene dönteni arról, hogy hol végezzenek beruházást – tette hozzá.
Orbán Viktor a Knorr-Bremse magyarországi haszonjármű-üzletága új gyártó- és fejlesztési bázisának alapkőletételén a német-magyar gazdaság kapcsolatáról szólva kifejtette: a mostani kormány megalakulása óta eltelt három év során csak Németországból ötmilliárd eurót meghaladó beruházás érkezett Magyarországra, 18 új német gyár nyílt az országban, és 22 már működő német vállalat növelte kapacitását. Hangsúlyozta, a kabinet hisz abban, hogy a magyar–német gazdasági szövetségnek töretlen marad az ereje a jövőben, Magyarországnak ugyanis „jól és okosan, de mindenképpen erősen és mélyen” kell kapcsolódnia a német gazdasághoz. A kormányfő szerint hazánk mellett egész Közép-Európa összenőtt a német gazdasággal.