A szaktárca azt közölte a lappal, hogy a dokumentum a 2015-ben hatályba lépő adósságszabályon alapul, amely a gazdasági növekedés és az infláció függvényében határozza meg az adósságállomány maximális növekedési szintjét, és ebből vezeti le a megengedhető költségvetési hiányt.
A képlet szerint az államadósság forintban számított tervezett értékét úgy kell meghatározni, hogy az előző évhez viszonyított növekedési üteme nem haladhatja meg a költségvetésről szóló törvényben meghatározott, a költségvetési évre várható infláció és a bruttó hazai termék várható reálnövekedési üteme felének különbségét. Ezt a szabályt először a 2016-os büdzsé tervezésekor kell alkalmazni, majd mindaddig, amíg az államadósság mértéke a GDP 50 százaléka alá nem kerül – írja a Napi Gazdaság.
Mint arról Varga Mihály június 5-én beszámolt, a Nemzetgazdasági Minisztériumban elkészült egy tízéves adósságfinanszírozási stratégia; „lehetőséget látunk arra, hogy a régebben kötött, nagyon magas, még éppen nem lejáró adósságállományt megújítsuk és kedvezőbb kamatszintre váltsuk”. A megspórolt kamatkiadás elérheti a 100 milliárdos nagyságrendet is – tette hozzá.