A Magyar Nemzet úgy tudja, idén még 1,2 milliárd eurót kell ősz elején és év végén a washingtoni szervezet számlájára két részletben átutalni. Emellett júniusban, szeptemberben és decemberben további, egyenként 300-300 milliós részlet is esedékessé válik, miközben jövő év elejére még egy utolsó, szintén 300 millió eurós tétel is fennmarad. Így összesen 2,4 milliárd eurónyi összeget kell még a valutaalapnak törlesztenie hazánknak, amit az ÁKK – információk szerint – bármelyik pillanatban át tudna utalni. A lap szerint a fedezetet a februárban kibocsátott dolláralapú devizakötvényből fennmaradt hányad, az Európai Beruházási Banktól (EIB) lehívott kedvezményes hitel, a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) értékesítéséből származó devizaforrás és az állam által lekötött devizabetétek biztosítják.
A kormány – azonkívül, hogy hatalmas presztízsnyereség lenne a határidő előtti törlesztés – spórolni is tudna a költségvetésnek, hiszen az IMF-nek magasabb kamatot fizetünk, mint az EIB-től felvett kölcsön ára, illetve a rendelkezésre álló és lekötött összegek betétei után járó kamatok. Ezzel a lépéssel a GDP-arányos államadósság is mintegy 2,5 százalékponttal mutatna alacsonyabb értéket, ami nagyban módosítaná a jelenleg igen lehangoló – bár várhatóan csak átmenetileg rossz – képet mutató adósságrátát. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) éppen két hete közölte az idei első negyedéves adatokat, amelyek alapján az államadósság jelentős növekedést mutat, mivel a GDP-ben kifejezett mérték 82,2 százalékra ugrott az időszak végére. Tavaly ez a ráta még 79 százalékon állt. Ha az IMF-hitelt kifizetné hazánk, akkor az adósság aránya automatikusan nagyjából 79,7 százalékra csökkenne.
Mint ismert, a Gyurcsány-kormány 2008-ban sebtében igényelte a 20 milliárd eurós hitelkeretet, amelyből 12,5 milliárdot a Nemzetközi Valutaalap nyújtott, 6,5 milliárd eurót az Európai Unió és egymilliárdot a Világbank. A szerződést úgy kötötték meg, hogy a valutaalaptól származó összeget 2010 márciusáig lehetett lehívni, miközben a törlesztést úgy időzítették, hogy azt 2011-től az új kormánynak kelljen visszafizetnie, amivel hatalmas terhet róttak a jövőbeni költségvetésre. Az Európai Uniótól igényelt kölcsön utolsó törlesztőrészletének teljesítése ugyanakkor még hátravan, a jelenlegi ütemezés szerint 2016-ra zárulhat le.
(Wiedemann Tamás)
Részletek a lap szerdai számában.