A Magyar Nemzet információi szerint már kész az a kormányhatározat, amelyik októbertől jogutód nélkül megszüntetné a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF), és annak feladatait a Magyar Nemzeti Bankra (MNB) ruházná át. Korábban arról szóltak a hírek, hogy a pénzügyi fogyasztóvédelem csak jövő januártól kerülne át a jegybank hatáskörébe. A Napi Gazdaság úgy értesült, hogy a kormányzat nem Szász Károllyal, a felügyelet elnökével képzeli el a jövőt, ám még nem ismert, hogy ki lesz a jegybank felügyeleti területének vezetője, és az is kérdéses, hogy a terület vezetője alelnöki tisztséget kap-e. A napilap csütörtöki cikkében ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a PSZÁF jelenlegi elnöke funkciót kaphat az új rendszerben is.
A Napi Gazdaságnak nyilatkozó szakértők megjegyezték: a jogutód nélküli megszüntetés esetén az új szervezet felállítása könnyebb, hiszen teljesen új rendszer épülhet ki, ugyanakkor a folyó ügyek és a jogorvoslatok kezelése miatt rendkívül aggályos lehet egy ilyen lépés. Az integráció és a feladatkörök pontosabb kijelölésére viszont gyors alkalmat adhat az, hogy a kormány még a tavaszi ülésszak alatt meg akarja változtatni a jegybanktörvényt. A kabinet összevonásról szóló döntésének felgyorsítását a szakértők szerint az okozta, hogy így hamarabb tudják tájékoztatni az Európai Központi Bankot a tervezett változtatásokról.
Egy májusban megjelent MNB-tanulmány többek között azzal indokolja az összevonást, hogy hazánkban a háztartások túlzott eladósodásában és a devizahitelek elterjedésében a felügyelet körüli hiányosságok is szerepet játszottak, ezért szükséges lehet a változtatás. A tanulmány az összevonás előnyei között említi, hogy ezáltal megszűnhetnek azok az együttműködési problémák, amelyek a két szervezet kapcsolatát jellemezték, ráadásul a jegybank első kézből szerez információkat a piaci folyamatokról, így gyorsabban tud fellépni a kedvezőtlen dolgok ellen.
(Csécsi László)
A teljes cikket elolvashatja a Magyar Nemzet pénteki számában.