Összeolvad az MNB és a felügyelet?

Ehhez már a tavaszi ülésszak során módosítania kell az Országgyűlésnek a jegybankról szóló törvényt.

Magyar Nemzet
2013. 05. 03. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB szakemberei által készített elemzés azzal érvel az összevonás mellett, hogy hazánkban a háztartások túlzott eladósodásában a felügyeleti hiányosságok is szerepet játszottak, ezért szükséges lehet a változtatás. A tanulmány készítői ugyanakkor hozzáteszik, hogy a hiányosságok nemcsak hazánkat jellemezték, ezért számos ország felülvizsgálta a rendszerét. Ez jellemzően azt jelentette, hogy a felügyeleti feladatkör egy részét vagy egészét a jegybankok tevékenységébe olvasztották. Ma már csupán néhány régiós országban, például Lengyelországban, illetve a skandináv államokban találkozhatunk a jegybanktól teljesen elkülönült felügyeletekkel.

Az MNB törekvéseivel összefüggő hír az is, hogy csütörtökön támogathatónak nevezte a magyar jegybank által meghirdetett hitelezésösztönző intézkedéscsomag alapvető céljait az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elnöke. Arról a szervezetről van szó, amelynek egyik alelnöki posztját júliustól a korábbi magyar jegybankelnök, Simor András tölti be. Emellett az Európai Központi Bank (EKB) is bejelentette, hogy hitelprogramot indít a kisebb cégek támogatása érdekében. Ez az elképzelése sok tekintetben hasonlít az MNB terveihez. Az EKB csütörtökön az eurózóna alapkamatának csökkentése mellett döntött, amire tavaly július óta nem volt példa.

A teljes cikket a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.